Niemiecki Wielki Krzyż Zasługi dla Jerzego Buzka – „Ślązaka urodzonego w czasie wojny, niedaleko Auschwitz”

Prof. Jerzy Buzek odebrał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą Orderu Zasługi Rep. Federalnej Niemiec (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Najwyższe niemieckie odznaczenie państwowe przyznawane obcokrajowcom dla prof. Jerzego Buzka. Były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego odebrał w rezydencji ambasadora RFN w Polsce Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Uniezależnienie Polski od rosyjskiego gazu w analizie „Po prostu”

Najważniejsze jest dokończenie budowy gazoportu w Świnoujściu. Będzie mógł przyjąć ok. 5 mld m3 ciekłego gazu. Gazoport ma być gotowy pod koniec...

zobacz więcej

Były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek otrzymał w poniedziałek w Warszawie najwyższe niemieckie odznaczenie państwowe przyznawane obcokrajowcom. Uroczystość wręczenia Wielkiego Krzyża Zasługi z Gwiazdą i Wstęgą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec odbyła się w Warszawie, w rezydencji ambasadora RFN w Polsce.

Ambasador Rolf Nikel podkreślił podczas ceremonii, że Buzek jest patriotą i Europejczykiem zaangażowanym na rzecz rozwoju stosunków polsko-niemieckich. – Stosunki niemiecko-polskie pod pana egidą jako premiera rozwijały się niezwykle dynamicznie – powiedział Nikel.

Niemiecki ambasador podkreślił, że Buzek ustanowił i przyczynił się do regularnych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. Przypomniał, że w kwietniu w Warszawie odbyły się one już po raz 13. – To bardzo ważne forum dialogu. Kanclerz Angela Merkel przybyła z niemal całym gabinetem rządu federalnego, aby kontynuować rozwój polsko-niemieckich stosunków, które są dziś najlepsze w historii – ocenił Nikel.

Niemiecki Wielki Krzyż Zasługi dla Ślązaka urodzonego w czasie wojny niedaleko miejsca, gdzie budowano obóz Auschwitz

Odbierając odznaczenie Buzek podkreślił, że jest to dla niego zaszczyt i wyróżnienie. Mówił, jak wiele polsko–niemieckie pojednanie znaczy dla niego– „Ślązaka urodzonego w czasie wojny, bardzo niedaleko miejsca, gdzie właśnie wtedy budowano obóz Auschwitz”. – Wiem jak trudna to była droga – zaznaczył.


B. przewodniczący PE ocenił, że UE tak samo jak relacje polsko-niemieckie, musi być budowana na podstawowych zasadach: solidarności, pojednania, głębokiego systemu wartości oraz sukcesu gospodarczego.

Hans-Gert Poettering, który stał na czele PE przed Buzkiem podkreślił, że b. polski premier jest symbolem patrioty i dobrego Europejczyka. – Jest to dla mnie wielka radość, że jestem w Warszawie, aby uhonorować Jerzego Buzka. Dla mnie to był wielki zaszczyt, że byłem poprzednikiem takiego przewodniczącego PE, jakim był Jerzy Buzek – powiedział b. szef PE.

– My Niemcy nigdy nie zapomnimy, że osobowości takie jak ty, również miały ważny wkład w jedność niemiecką i zjednoczenie Niemiec. Nie byłyby one możliwe bez takich osobowości, które walczyły o wolność nie tylko Polski, ale i Europy. Dziękuję za wszystko, co uczyniłeś na rzecz przyjaźni między narodami oraz dla zjednoczenia Europy – powiedział Poettering zwracając się do Buzka.

Jerzy Buzek w dwóch różnych skarpetkach. Nowa akcja na miarę Ice Bucket Challenge!

Ice Bucket Challenge była jedną z najgłośniejszych akcji internetowych zeszłego roku. Filmiki osób, które oblewają się lodowatą wodą, obiegły...

zobacz więcej

Jego rząd wprowadził cztery reformy

Jerzy Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Od lat 80. zajmował się zawodowo ochroną środowiska, a zwłaszcza powietrza. Działał w „Solidarności” od września 1980 r. W stanie wojennym ukrywał się, wraz z kolegami wydawał nielegalny, powielaczowy biuletyn „S”. Działał w podziemnych regionalnych i krajowych władzach związku pod konspiracyjnym pseudonimem „Karol”.

Po 1989 r. Buzek powrócił do pracy naukowej. W 1997 r. został koordynatorem zespołu ekspertów gospodarczych AWS. Opracowany wtedy program stał się jednym z głównych elementów zwycięskiej kampanii wyborczej do parlamentu. Buzek został posłem, a następnie został desygnowany na premiera. Jego rząd wprowadził cztery reformy: emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty.

Do PE dostał się z najlepszym w Polsce wynikiem

W 1999 r. został szefem partii politycznej Ruch Społeczny AWS. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do PE, do którego dostał się z najlepszym w Polsce wynikiem. W latach 2004-2009 był członkiem komisji przemysłu, badań i energii oraz komisji środowiska, zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności.

W lipcu 2009 r. Buzek został wybrany na przewodniczącego PE, funkcję tę sprawował do 2012 r. Obecnie jestem szefem komisji europarlamentu ds. przemysłu, badań i energii.

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel (C), były przewodniczący PE Hans-Gert Poettering (L) i prof. Jerzy Buzek (P) (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

źródło:

Zobacz więcej