RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Liberlandu aresztowany. Wtargnął na teren Chorwacji

Vit Jedlička został aresztowany przez Chorwatów (fot. Wikipedia/Jan Husák)
Vit Jedlička został aresztowany przez Chorwatów (fot. Wikipedia/Jan Husák)

Nieautoryzowane przekroczenie granicy. Na takiej podstawie chorwackie władze aresztowały Vita Jedličkę, prezydenta nieuznawanego przez inne kraje mikropaństwa Liberland. Ciężko jednak mówić w tym przypadku o pogwałceniu prawa międzynarodowego, ponieważ Liberland nie jest jeszcze podmiotem tegoż prawa.

Liberland rośnie w siłę. Już 250 tys. wniosków o obywatelstwo

Kiedy niespełna miesiąc temu kraj ogłosił istnienie, świat przyjął to z lekkim uśmiechem. Teraz okazuje się, że „enklawa wolności” budzi ogromne...

zobacz więcej

Do zatrzymania przywódcy obcego państwa doszło w sobotę. Po incydencie do ofensywy przystąpiła… Liberlandzka Agencja Prasowa – siły zbrojne nie mogły, ponieważ takowe nie istnieją. „Prezydent mikronarodu Wolnej Republiki Liberlandu Vit Jedlička został aresztowany przez chorwacką policję za nielegalne przekroczenie międzynarodowej granicy” – czytamy w oświadczeniu. „Aresztowanie miało miejsce na ziemi niczyjej. To może spowodować problemy na granicy chorwacko-serbskiej i wywołać nowy kryzys na Bałkanach” – ostrzega oficjalny głos Liberlandu.

Niejasne okoliczności

Wciąż niejasne są okoliczności aresztowania Jedlički. Strona chorwacka wprawdzie zabrała głos w sprawie, ale ograniczyła się do lakonicznego stwierdzenia. „Chorwackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich nie traktuje informacji z tzw. „Liberlandu” poważnie” – oświadczyła ambasada tego kraju w USA.

Strona chorwacka jest wybitnie niezadowolona, że na terenie, o który toczy spór z Serbią powstało nowe państwo. Liberland założyła 13 kwietnia br. grupa czeskich libertarianów z Jedličką na czele, którzy uznali, że na ziemi niczyjej założą mikrokraj, w którym wcielą w życie własne idee polityczne. Zadeklarowali niepodległość i obiecali rozdawać obywatelstwa wszystkim, o ile nie mają skrajnych poglądów. Nowi obywatele nie mają jednak możliwości wstępu do Liberlandu, ponieważ nie wpuszczają ich tam Chorwaci i Serbowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej