RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Putin w obecności Merkel usprawiedliwia pakt Ribbentrop-Mołotow. „Polska padła ofiarą polityki, którą sama próbowała prowadzić”

Angela Merkel z wizytą w Moskwie u Władimira Putina (fot. GettyImages)
Angela Merkel z wizytą w Moskwie u Władimira Putina (fot. GettyImages)

Najnowsze

Popularne

Rosja i Niemcy jednakowo oceniają drugą wojnę światową, ale różnią się w ocenie wydarzeń na Ukrainie. Oświadczenie takie wygłosił na konferencji prasowej w Moskwie prezydent Władimir Putin. Wcześniej gospodarz Kremla przez dwie godziny rozmawiał z przebywającą w Rosji kanclerz Angelą Merkel. Już po spotkaniu, w jej obecności usprawiedliwiał pakt Ribbentrop-Mołotow, oświadczając, że jego celem było zapewnienie bezpieczeństwa ZSRR.

Putin z portretem ojca poprowadził setki tysięcy osób w pochodzie „Nieśmiertelnego pułku”

Nawet 400 tys. osób wzięło udział w Moskwie w pochodzie "Nieśmiertelnego pułku". Uczestnicy przeszli przez centrum miasta, niosąc tablice ze...

zobacz więcej

Pytany o obawy Polski i krajów bałtyckich dotyczące systemu bezpieczeństwa, którego budowę proponuje Rosja, Putin oznajmił, że „strach jest wewnętrznym stanem tych, którzy się boją”. - Nie należy żyć fobiami przeszłości, lecz patrzeć w przyszłość - poradził.

„W tym kontekście przywołał pakt Ribbentrop-Mołotow. Według niego ZSRR podjął wiele starań, aby przeciwstawić się faszyzmowi w Europie”. - Wszystkie te próby zakończyły się niepowodzeniem - oznajmił, dodając, że właśnie to zmusiło Związek Radziecki do podjęcia kroków mających na celu niedopuszczenie do bezpośredniej konfrontacji z Niemcami, czego wynikiem był pakt Ribbentrop-Mołotow. - Sensem tego paktu było zapewnienie bezpieczeństwa ZSRR - powiedział.

Prezydent Rosji zauważył, że „Polska sama podjęła działania, zmierzające do zaanektowania części czeskiego terytorium”. - Padła ona ofiarą polityki, którą próbowała prowadzić w Europie - podkreślił.

Putin dodał, że „wszystko to trzeba mieć na uwadze, niczego nie zapominać”. - Skuteczny system bezpieczeństwa międzynarodowego można zbudować tylko na gruncie pozablokowym - oznajmił.

Merkel nie zgodziła się z oceną prezydenta Rosji. - Pakt Ribbentrop-Mołotow trudno zrozumieć, jeśli nie uwzględni się tajnego protokołu do niego. Z tego punktu widzenia uważam, że to było niewłaściwe, że zostało to uczynione bezprawnie - oświadczyła.

Putin mówił także o tym, że stosunki rosyjsko-niemieckie przeżywają kryzys. Prezydent Rosji ma jednak nadzieję, że wkrótce uda się je poprawić. Jego zdaniem, nie przeszkadza w tym historia, bowiem chociażby w kwestiach oceny wydarzeń drugiej wojny światowej Moskwa i Berlin są solidarne. Przeszkodą są natomiast wydarzenia na Ukrainie, które inaczej oceniane są w Rosji, a inaczej w Niemczech.

Prezydent Rosji zwrócił uwagę, że wciąż daleki od ideału jest proces pokojowy w Donbasie, ale jak zaznaczył, "bez względu na wszystkie trudności posuwa się on do przodu".

Prezydent Rosji, w obecności kanclerz Niemiec wezwał Kijów do zniesienia gospodarczej blokady Donbasu i rozpoczęcia bezpośrednich rozmów z separatystami.

Uczcili pamięć radzieckich żołnierzy


Wcześniej Merkel uczciła w Moskwie pamięć żołnierzy radzieckich. Angela Merkel w towarzystwie prezydenta Rosji Władimira Putina złożyła wieniec na grobie Nieznanego Żołnierza, obok murów Kremla.

– Wiele uczyniliśmy, by stosunki między Rosją i Niemcami rozwijały się pomyślnie. Wiele udało nam się osiągnąć. Dzisiaj występują znane problemy. Im szybciej skończą negatywnie oddziaływać na rozwój naszych relacji, tym lepiej. Będziemy do tego dążyć – oznajmił Putin, gdy po uroczystościach udał się z Merkel na Kreml na rozmowy.

Merkel dziękuje Steinbach i zapowiada: rząd niemiecki będzie nadal stał po stronie wypędzonych

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła nowego przewodniczącego Związku Wypędzonych Bernda Fabritiusa o swoim poparciu dla działalności...

zobacz więcej

Stosunki dwustronne

Merkel ze swej strony oświadczyła, iż jest rada, że jej spotkanie z prezydentem Rosji doszło do skutku. – Dobrze, że spotkaliśmy się w Moskwie, aby porozmawiać o naszych stosunkach dwustronnych, relacjach Rosji z Unią Europejską i integralności terytorialnej Ukrainy – powiedziała, podkreślając konieczność rozwiązywania problemów środkami dyplomatycznymi.

Ze względu na aneksję Krymu i rolę Rosji w wydarzeniach na wschodzie Ukrainy szefowa rządu Niemiec, podobnie jak zdecydowana większość przywódców zachodnich nie przyjęła zaproszenia Putina na sobotnie obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie, których kulminacyjnym momentem była defilada wojskowa na Placu Czerwonym. Do stolicy Rosji przyleciała dopiero w niedzielę.

Ławrow: nie można pozwolić na rozrywanie Ukrainy na kawałki

– Strategicznym celem USA jest przeszkodzenie rozwojowi partnerstwa Rosji z Unią Europejską, zwłaszcza z Niemcami – ocenił minister sprawa...

zobacz więcej

Wielkie nadzieje

W czwartek w Moskwie doszło do spotkania szefa MSZ Rosji i Niemiec Siergieja Ławrowa i Franka-Waltera Steinmeiera. Ławrow oznajmił wówczas, że Moskwa wiąże duże nadzieje z niedzielnymi rozmowami Putina z Merkel.

– Sytuacja w Europie nie jest dziś spokojna, rozwija się według nie najbardziej pozytywnego scenariusza. W związku z tym przywiązujemy szczególną wagę do rozwoju dialogu między Moskwą a Berlinem – wyjaśnił Ławrow.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej