RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tajemniczy lot Rudolfa Hessa. Współpracownik Hitlera chciał przekonać do sojuszu Brytyjczyków?

Messerschmitt uderzył w ziemię niedaleko miasteczka Eaglesham w Szkocji. Rudolf Hess, podczas upadku, został ranny w nogę. Zatrzymali go miejscowi. Zaproponowano mu filiżankę herbaty, ale odmówił. Poprosił o wodę. Niewiele wiadomo o tajnej wyprawie jednego z najbliższych współpracowników Hitlera do Anglii. Czy chciał, w 1941 roku, przekonać Churchilla do sojuszu z führerem i odmienić bieg wojny?

Niemiecki historyk: Hitler chciał sojuszu z Polską

Adolf Hitler zamierzał zaatakować Związek Radziecki już wiosną 1939 r., a ważną rolę w tych planach odgrywał sojusz III Rzeszy z Polską - twierdzi...

zobacz więcej

Problemy zaczęły się jeszcze w Niemczech, wykryto usterkę silnika. Ale samolot wystartował, 10 maja 1941 roku, po godz. 17. Hess pokonał 1300 kilometrów, leciał sam, bez nawigatora. Kiedy dotarł do brzegów Szkocji było już ciemno, a mimo to udało mu się zbliżyć do celu, do Dungavel. W ostatniej chwili przeoczył sygnał świetlny i przeleciał niedaleko lotniska. Zorientował się, że nie ma już paliwa, musiał się katapultować. Samolot uderzył w pola niedaleko Eaglesham.

Hess, podczas upadku, został ranny w nogę. Zatrzymali go miejscowi. Jak opowiada Stephen McGinty, autor książki „Sekretne życie Rudolfa Hessa” Niemiec, nie zdradził, kim jest. Zachował zimną krew. Zaproponowano mu filiżankę herbaty, ale odmówił. Poprosił o wodę.

Hitler chronił swojego żydowskiego dowódcę

Wódz III Rzeszy Adolf Hitler osobiście interweniował, by ochronić swego żydowskiego dowódcę z I wojny światowej Ernsta Hessa (1890-1983) – wynika z...

zobacz więcej

Pracownik polskiego konsulatu rozmawiał z Hessem przez prawie dwie godziny

Roger Thornton zauważa, że jedną z pierwszych osób, które dotarły do miejsca katastrofy, był Roman Battaglia z polskiego konsulatu w Glasgow. Skąd wiedział o Hessie? To nigdy nie zostało wyjaśnione. Rozmawiał z Niemcem przez prawie dwie godziny. Możliwe, że Polacy, którzy złamali wcześniej kod Enigmy, wiedzieli o misji. O samym Battagli trudno jednak powiedzieć coś więcej.

Dr Andrzej Suchcitz (Studium Polski Podziemnej w Londynie) opowiada, że jeszcze podczas wojny zrezygnował ze służby w dyplomacji i zaciągnął się do wojska polskiego.

Hess chciał się widzieć z królem

Hess domagał się spotkania z księciem Hamiltonem, a później królem. Wierzył, że uda się przekonać politycznych przeciwników Winstona Churchilla, obalić go i utworzyć brytyjsko-niemiecką koalicję. Prof. Norman Davies przyznaje: „Był moment, kiedy Hitler byłby gotów zrezygnować z walki z Wielką Brytanią, ale nie odwrotnie”.

Niedoceniana siła kobiety Hitlera

Eva Braun, towarzyszka życia przywódcy nazistów, nie była kobietą naiwną ani pozbawioną wpływu na politykę, jak przedstawiali ją dotychczas...

zobacz więcej

Koalicja zmieniłaby losy II wojny światowej. Niemcy i Anglicy uderzyliby zapewne razem na Związek Radziecki. Możliwe, że Polska zniknęłaby z mapy świata. Churchill zdawał sobie sprawę z zagrożenia i obecności politycznych przeciwników. Dr Suchcitz mówi, że premier zręcznie ich usuwał. Ci najbardziej pronazistowscy – dodaje – byli internowani.

Powiesił się w wieku 93 lat

Adolf Hitler odciął się od Rudolfa Hessa. Brytyjczycy wzięli go do niewoli.

Nigdy nie został postawiony przed brytyjskim sądem, a byłby to propagandowy sukces. Możliwe, że Churchill chronił go z obawy, że powie o spisku i wewnętrznych podziałach w Wielkiej Brytanii.

Po kapitulacji Niemiec trafił przed Międzynarodowy Trybunał Wojskowy i został skazany na dożywocie. Powiesił się w wieku 93 lat.

źródło:
Zobacz więcej