Astronomowie przez 17 lat słyszeli tajemnicze dźwięki. Winna była… mikrofalówka

Obserwatorium w Parkes powstało blisko pół wieku temu (fot. Wikipedia/cc)

Po 17 latach badaczom analizującym dane z obserwatorium Parkes w Australii udało się rozwiązać zagadkę dziwnych sygnałów radiowych, które rejestrował radioteleskop. Dotychczas sądzili, że powodowały je błyskawice w ziemskiej atmosferze. Okazało się, że sygnał pochodził z laboratoryjnej mikrofalówki.

„Pracowity” tydzień na Słońcu. Zobacz niezwykłe zdjęcia

To był tydzień spektakularnych rozbłysków na Słońcu. Najbliższa nam gwiazda przez kilka dni emitowała ogromne ilości energii, co uchwycił na...

zobacz więcej

Sygnały zaczęły pojawiać się w tym najsłynniejszym australijskim obserwatorium w 1998 roku. Szybko ustalono, że pochodzą ze źródła znajdującego się kilka kilometrów od obserwatorium. Stąd hipoteza o błyskawicach. Dodatkowe szumy pojawiały się najwyżej kilka razy w roku i specjalnie nie utrudniały naukowcom pracy, dlatego po prostu wzięto poprawkę na niechciany sygnał i kontynuowano pracę.

Jednak mikrofalówka

Sprawę udało się wyjaśnić przypadkiem. W styczniu tego roku w teleskopie zainstalowano nowe urządzenie do monitorowania fal. Wówczas wykryto bardzo silny sygnał o częstotliwości 2,4 GHz, charakterystycznego dla domowych mikrofalówek. Ustalono, że szum pojawiał się tylko parę razy w roku, ponieważ występował tylko gdy teleskop był skierowany w stronę mikrofalówki.

Szybkie śledztwo pozwoliło wykryć winnego. Za szum odpowiadała mikrofalówka, której badacze i obsługa teleskopu używali do podgrzewania obiadów. Zakłócenia pojawiały się tylko w ściśle określonych okolicznościach – wtedy gdy zamiast czekać, aż mikrofalówka sama się wyłączy, głodomory otwierały jej drzwi podczas pracy.

Szumy pojawiały się tylko za dnia, gdy na miejscu byli pracownicy. Dla usprawiedliwienia astronomów warto dodać, że to nie oni odpowiadają za zakłócenia. Zwykle pracują oni zdalnie i nie pojawiają się w Parkes. Doczekać obiadu nie mogli się pracownicy odpowiedzialni za codzienne utrzymanie radioteleskopu.

źródło:
Zobacz więcej