Świat uczcił 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej [GALERIA]

Selfie rekonstruktorów ubranych w niemiecki i sowiecki mundur. Obchody zakończenia II wojny światowej w Berlinie (fot. PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI)

Europa i Stany Zjednoczone obchodzą 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej na kontynencie europejskim. Rosja będzie obchodzić uroczystości zwycięstwa nad faszyzmem w sobotę.

Gdańsk świętuje 70. rocznicę końca wojny. Dziewięciu prezydentów na Westerplatte

Prezydent Polski Bronisław Komorowski, Litwy – Dalia Grybauskaite, Ukrainy – Petro Poroszenko, a także sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oraz szef...

zobacz więcej

Obchody rozpoczęły się w czwartek w Gdańsku. O północy na Westerplatte, gdzie 1 września 1939 padły pierwsze strzały, wystrzelono salwę honorową. Później był pokaz fajerwerków. Prezydent Bronisław Komorowski oddał hołd wszystkim, którzy walczyli z nazistowską agresją i przyczynili się do zwycięstwa w maju 1945 roku.

Na uroczystościach w Gdańsku obecny był sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon i prezydenci kilku państw, w tym Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Rumunii i Ukrainy. Zabrakło przywódców zachodnich. W Gdańsku reprezentowali ich politycy średniego szczebla.

W Niemczech parlament upamiętnił 70. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej na specjalnym posiedzeniu. Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert dziękował innym krajom za to, że Niemcy zostały po wojnie przyjęte do wspólnoty międzynarodowej. Podkreślał, że obywatele Niemiec zbyt późno dostrzegli jak zbrodniczy charakter miała ta wojna, a wielu jeszcze długo po jej zakończeniu nie chciało tego przyznać.

Wielka Brytania trzy dni świętować będzie 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W piątek w Londynie na mogiłach ofiar wojny składane były wieńce i kwiaty, a w nocy w całym kraju zapłonie 200 latarni.

Symboliczne spotkanie w dawnym Stalingradzie. Szefowie MSZ Rosji i Niemiec oddali hołd ofiarom wojny

Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier, szefowie MSZ Rosji i Niemiec, oddali w czwartek w Wołgogradzie, dawnym Stalingradzie, hołd ofiarom II...

zobacz więcej

Francja świętuje rocznicę zakończenia wojny dniem wolnym od pracy. Prezydent Francois Hollande złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu. Kwiaty złożono też pod pomnikiem generała Charlesa de Gaulle’a. W ceremonii uczestniczył amerykański sekretarz stanu John Kerry.

W Stanach Zjednoczonych ceremonia odbyła się pod Pomnikiem II Wojny Światowej w Waszyngtonie, po której nastąpił przelot zabytkowych samolotów myśliwskich.

Rosja zorganizuje swoją największą w historii paradę wojskową w sobotę na Placu Czerwonym w Moskwie.

8 maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie.

źródło:
Zobacz więcej