RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Ludzie wybierają Kukiza, bo jest Kukizem”; „Komorowski i jego doradcy nie docenili znaczenia kampanii”

– Widać dużą dysproporcję między zaufaniem, które miał Bronisław Komorowski, gdy zaczynała się kampania i obecnym poparciem. Oczywiście wskaźnik zaufania i poparcia to dwie różne rzeczy, ale ta duża rozpiętość jest zastanawiająca – podsumowywał kampanię wyborczą w programie „Polityka przy kawie” w TVP1 publicysta Waldemar Kuczyński. Paweł Lisicki z tygodnika „Do rzeczy” stwierdził z kolei, że za sukcesem sondażowym Pawła Kukiza stoi fakt, że nie jest politykiem.

„Kampania była nie tyle nudna, co bezbarwna. Kandydaci nie potrafili się przebić przez szklany sufit”

zobacz więcej

Publicyści podsumowując kampanię przed wyborami prezydenckimi i osiągnięte przez kandydatów wyniki w sondażach, zgodnie stwierdzili, że sensacyjny sukces Pawła Kukiza to efekt tego, że nie jest on politykiem. – Ludzie nie wybierają Kukiza, bo są zwolennikami JOW-ów, ale dlatego, że jest Kukizem. Patrzą na niego, jako na kogoś, kto nie jest politykiem – mówił Lisicki.

Podobnego zdania był też Kuczyński. – Jego popularność wynika stąd, że on jest szczery. Dużo jest w tej kampanii udawania, ludzie to czują, a on jest autentyczny. Jest część ludzi, którym ten brak autentyczności doskwiera albo ich nudzi. Nagle znajduje się człowiek, który chce to rozwalić, zrobić coś nowego, to może być atrakcyjne dla młodzieży, która jest z natury buntownicza – wyjaśniał.

Zapraszamy na wieczór wyborczy w TVP1 i TVP Info. Transmisja też na portalu tvp.info

zobacz więcej

„To konsekwencja pierwszego błędu”

Obydwaj zgodnie stwierdzili również, że spadek poparcia dla Komorowskiego, jest wynikiem tego, że zarówno on, jak i jego doradcy nie docenili znaczenia kampanii. – Stwierdzili, że wystarczy robić wszystko, co do tej pory i rozwiesić parę plakatów. Ta kampania startowała dwa razy, bo za pierwszym nikt jej nie zauważył. Potem był bardzo dobry początek kampanii Andrzeja Dudy i wtedy gdy okazało się, że coś jest nie tak, zdecydowano zacząć ją raz jeszcze. To konsekwencja pierwszego błędu – mówił Lisicki.

Zdaniem Kuczyńskiego kampania wyborcza Komorowskiego zbudowana była „na zadufaniu, że jego wybór jest oczywisty i dokona się w pierwszej turze”.

Kukiz przerywa kampanię z powodu choroby ojca. Odwołane spotkanie w Olsztynie

„Muszę przerwać kampanię i jechać do mojego Ojca (...). Bardzo przepraszam Olsztynian” – napisał na swoim profilu na Facebooku Paweł Kukiz, który...

zobacz więcej

„Zaprzeczyłby swojej antysystemowości”

Publicyści zapytani o to, kogo ich zdaniem Kukiz poprze w drugiej turze, odpowiedzieli, że raczej nikogo. – Wydaje mi się, że najbardziej prawdopodobna opcja będzie taka, że wezwie do niegłosowania na Komorowskiego, ale nie będzie też nawoływał do głosowania na Dudę – powiedział Lisicki.

Kuczyński także uznał, że nie poprze nikogo. – Zaprzeczyłby w ten sposób swojej antysystemowości – stwierdził.


Obejrzyj cały program: „Polityka przy kawie”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej