RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Symboliczne spotkanie w dawnym Stalingradzie. Szefowie MSZ Rosji i Niemiec oddali hołd ofiarom wojny

Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier, szefowie MSZ Rosji i Niemiec oddali hołd  ofiarom II wojny światowej(fot. PAP/EPA/SOEREN STACHE)
Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier, szefowie MSZ Rosji i Niemiec oddali hołd ofiarom II wojny światowej(fot. PAP/EPA/SOEREN STACHE)

Najnowsze

Popularne

Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier, szefowie MSZ Rosji i Niemiec, oddali w czwartek w Wołgogradzie, dawnym Stalingradzie, hołd ofiarom II wojny światowej. Steinmeier wskazał na skalę cierpień zadanych tam cywilom i żołnierzom przez Niemcy hitlerowskie.

Rosyjski superczołg popsuł się obok Mauzoleum Lenina

Duma rosyjskiej armii, czyli czołg najnowszej generacji T-14 zatrzymał się w trakcie próby generalnej parady zwycięstwa w Moskwie i nie chciał...

zobacz więcej

– Ze względu na kryzys na Ukrainie przyjazd tu, by oddać hołd zabitym, był dla mnie szczególnie ważny – powiedział Steinmeier na wspólnej konferencji prasowej z Ławrowem.

Wcześniej dwaj ministrowie w Rossoszkach pod Wołgogradem złożyli wieńce na terenie zespołu memorialnego upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej poległych pod Stalingradem. W Rossoszkach znajduje się też kwatera z grobami żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w walkach o Stalingrad w latach 1942-1943.

Na konferencji prasowej szef MSZ Rosji podkreślił, że wiąże ona duże nadzieje z rozmowami prezydenta Władimira Putina z kanclerz Niemiec Angelą Merkel 10 maja w Moskwie. – Sytuacja w Europie nie jest dziś spokojna, rozwija się według nie najbardziej pozytywnego scenariusza. W związku z tym przywiązujemy szczególną wagę do rozwoju dialogu między Moskwą a Berlinem – wyjaśnił. Nazwał Niemcy „najważniejszym partnerem w sprawach europejskich i międzynarodowych”.

Steinmeier wskazał, że „cierpień, które nazistowskie Niemcy zadały zarówno żołnierzom, jak i cywilom w Wołgogradzie, dawnym Stalingradzie, nie da się z niczym porównać”.

Wyrzutnie rakiet, czołgi i samoloty bojowe. Rosjanie ćwiczą przed paradą [WIDEO]

Na Placu Czerwonym w Moskwie próba parady przed obchodami Dnia Zwycięstwa. Przed murami Kremla można było zobaczyć najnowsze rosyjskie wyposażenie...

zobacz więcej

Zaapelował, by „w obliczu pamięci o Stalingradzie” mimo wszelkich rozbieżności „dążyć do rozwiązania konfliktu ukraińskiego najszybciej, jak to możliwe”.

Zarówno Steinmeier, jak i Ławrow odwoływali się do środowego spotkania grupy kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu w Donbasie. – Jest to ważny krok, ponieważ oznacza, że możemy podołać temu, by przejść do następnej fazy realizacji porozumień z Mińska dotyczących uregulowania kryzysu na wschodzie Ukrainy – mówił niemiecki minister.

Ławrow powiedział również na konferencji prasowej, że Rosja otrzymuje od NATO sygnały, że „nie byłoby złe wznowienie współpracy”. – Jeśli nadejdzie taka propozycja, to będziemy reagować konstruktywnie – zapewnił.

W związku z aneksją Krymu i konfliktem we wschodniej Ukrainie, a także sankcjami nałożonym przez UE na Rosję, relacje niemiecko-rosyjskie znajdują się obecnie w głębokim kryzysie. Merkel przyjedzie do Moskwy 10 maja – dzień po centralnych uroczystościach w stolicy Rosji. Szefowa niemieckiego rządu odmówiła udziału w defiladzie wojskowej 9 maja, złoży natomiast wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza w hołdzie poległym żołnierzom sowieckim.

Sowieckie pozycje obronne w Stalingradzie (fot. wikipedia.org/Bundesarchiv, Bild)
Sowieckie pozycje obronne w Stalingradzie (fot. wikipedia.org/Bundesarchiv, Bild)

Cierpień, które nazistowskie Niemcy zadały zarówno żołnierzom, jak i cywilom w dawnym Stalingradzie, nie da się z niczym porównać

Bitwa pod Stalingradem uważana jest za punkt zwrotny w II wojnie światowej. 6. armia niemiecka generała Friedricha Paulusa dotarła do miasta nad Wołgą w lecie 1942 roku i otoczyła je od południa i północy, ale nie zdołała opanować całkowicie tego ważnego punktu strategicznego. Kontruderzenie Armii Czerwonej w listopadzie doprowadziło do całkowitego otoczenia wojsk niemieckich, które skapitulowały na początku lutego 1943 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej