RAPORT

Pogarda

Rosyjski superczołg popsuł się obok Mauzoleum Lenina

Czołg T-14 popsuł się podczas próby generalnej parady zwycięstwa (fot. PAP/EPA/Yuri Kochetkov)
Czołg T-14 popsuł się podczas próby generalnej parady zwycięstwa (fot. PAP/EPA/Yuri Kochetkov)

Najnowsze

Popularne

Duma rosyjskiej armii, czyli czołg najnowszej generacji T-14 zatrzymał się w trakcie próby generalnej parady zwycięstwa w Moskwie i nie chciał ruszyć. Świadkiem zdarzenia był minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu.

Superczołg Armata T-14, Bumerang, S-400 na paradzie w Moskwie. Rosjanie pokazali zdjęcia

15 tysięcy żołnierzy, 200 pojazdów opancerzonych i czołgów oraz 150 samolotów – Rosja na paradę zwycięstwa z okazji 70 rocznicy zwycięstwa na...

zobacz więcej

Rosyjski czołg najnowszej generacji popsuł się obok Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym. Wóz o kryptonimie „Armata” zatrzymał się w trakcie próby generalnej parady zwycięstwa. Przez prawie kwadrans próbowano uruchomić silnik. W końcu superczołg trzeba było odholować z Placu Czerwonego.

Świadkiem zdarzenia był minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Według rosyjskich dziennikarzy „Armata” kilkakrotnie psuł się w trakcie wcześniejszych prób. Niektóre rosyjskie media twierdzą, że część elementów czołgu przypomina kartonową konstrukcję.

Rosja testuje rakiety balistyczne. Buławę wystrzelono w kierunku Kamczatki

zobacz więcej

Pokaz siły

Parada zwycięstwa zaplanowana jest na 9 maja. Z okazji 70 rocznicy zakończenia wojny w Europie przez Plac Czerwony przemaszeruje 15 tysięcy żołnierzy. Zostanie zaprezentowanych kilkaset jednostek sprzętu wojskowego. Będą wśród nich nowoczesne rakiety balistyczne a także historyczne czołgi i działa pancerne z okresu drugiej wojny. Na niebie pojawi się kilkadziesiąt samolotów bojowych, które przelecą nad placem.

Przewidziano między innymi pokaz tankowania w powietrzu. Organizatorzy parady zapowiadają, że nie powstrzyma ich nawet zła pogoda. Technika rozpraszania chmur znana jest od czasów radzieckich. Rosjanie wykorzystują w tym celu jodek srebra, rozpylany z samolotów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej