RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kleszcze atakują, co trzeci zarażony. Lekarze apelują: przeglądajcie ciało

Kleszcze są w natarciu (fot. flickr.com/John Tann)
Kleszcze są w natarciu (fot. flickr.com/John Tann)

To już prawdziwy wysyp kleszczy! Prawie trzy tysiące osób zachorowało w Polsce na boreliozę w pierwszym kwartale bieżącego roku. To o 200 przypadków więcej niż przed rokiem – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wysyp kleszczy w lasach. Polscy naukowcy znaleźli na nie sposób

Zaraża co trzeci z nich, a w lasach teraz jest ich mnóstwo. Zaczął się czas kleszczy, które szczególnie mogą się dać we znaki grzybiarzom. Lekarze...

zobacz więcej

Kleszczy jest u nas coraz więcej, a naukowcy alarmują, że nawet co trzeci jest zarażony i może przenieść wiele groźnych chorób. Najpowszechniejsza jest borelioza.

Liczba rośnie

W całym 2014 r. było 13,8 tys. wykrytych jej przypadków, a 2 lata wcześniej – 8,7 tys. – podaje Państwowy Zakład Higieny. Rośnie też liczba przypadków odkleszczowego zapalenia mózgu - w I kw. zwiększyła się niemal o 50 proc.

Noś długie spodnie

Lekarze zalecają profilaktykę: noszenie długich spodni, koszulek z długim rękawem i czapek podczas wypraw do lasu. A także uważne przeglądanie ciała - kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej.

Należy też obserwować objawy. Przy boreliozie często wokół ugryzienia tworzy się rumień; na początku mogą pojawiać się bóle stawów, łamanie w kościach czy gorączka. W przypadku zapalenia mózgu występują zaburzenia świadomości, gorączka ze sztywnością karku, tracenie przytomności czy mówienie od rzeczy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej