RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kleszcze atakują, co trzeci zarażony. Lekarze apelują: przeglądajcie ciało

Kleszcze są w natarciu (fot. flickr.com/John Tann)
Kleszcze są w natarciu (fot. flickr.com/John Tann)

To już prawdziwy wysyp kleszczy! Prawie trzy tysiące osób zachorowało w Polsce na boreliozę w pierwszym kwartale bieżącego roku. To o 200 przypadków więcej niż przed rokiem – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wysyp kleszczy w lasach. Polscy naukowcy znaleźli na nie sposób

Zaraża co trzeci z nich, a w lasach teraz jest ich mnóstwo. Zaczął się czas kleszczy, które szczególnie mogą się dać we znaki grzybiarzom. Lekarze...

zobacz więcej

Kleszczy jest u nas coraz więcej, a naukowcy alarmują, że nawet co trzeci jest zarażony i może przenieść wiele groźnych chorób. Najpowszechniejsza jest borelioza.

Liczba rośnie

W całym 2014 r. było 13,8 tys. wykrytych jej przypadków, a 2 lata wcześniej – 8,7 tys. – podaje Państwowy Zakład Higieny. Rośnie też liczba przypadków odkleszczowego zapalenia mózgu - w I kw. zwiększyła się niemal o 50 proc.

Noś długie spodnie

Lekarze zalecają profilaktykę: noszenie długich spodni, koszulek z długim rękawem i czapek podczas wypraw do lasu. A także uważne przeglądanie ciała - kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej.

Należy też obserwować objawy. Przy boreliozie często wokół ugryzienia tworzy się rumień; na początku mogą pojawiać się bóle stawów, łamanie w kościach czy gorączka. W przypadku zapalenia mózgu występują zaburzenia świadomości, gorączka ze sztywnością karku, tracenie przytomności czy mówienie od rzeczy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej