RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kukiz po debacie obraził się na Korwin-Mikkego? „Umów należy dotrzymywać”, „Prawie jak Rosja 17.09.1939”

– Z „przyczajki” wali w swojego najlojalniejszego sojusznika – w taki sposób Paweł Kukiz na Facebooku zaatakował swojego rywala w wyścigu o fotel prezydenta, Janusza Korwin-Mikkego. Podczas wtorkowej debaty w studio TVP 1 lider partii KORWIN skrytykował wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych. Tzw. JOW-y to sztandarowy punkt programu wyborczego Pawła Kukiza.

Kukiz do Korwin-Mikkego: jeżeli pan zostanie królem, to ja się z wyborów wycofam. Zobacz całą debatę TVP1

Ostra krytyka konkurentów, surowa ocena sytuacja w Polsce i zaskakujące gadżety: tak wyglądała debata prezydencka w TVP1. Kandydaci dyskutowali w...

zobacz więcej

Mimo, że Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz walczą o podobny, „antysystemowy” elektorat, to podczas kampanii prezydenckiej zawarli swojego rodzaju „pakt o nieagresji”. Podczas wielu debat telewizyjnych kandydaci nie atakowali się nawzajem. Wielu obserwatorów miało nawet wrażenie, że do wyborów parlamentarnych pójdą razem.

Atak z „przyczajki”

Janusz Korwin-Mikke podczas debaty w TVP 1 skrytykował jednak propozycje wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, które – jego zdaniem – utrwalają dotychczasowy układ sił na scenie politycznej. Dodał, że pokażą to zbliżające się wybory w Wielkiej Brytanii. Zadeklarował on, że „wycofa z tych wyborów i poprze Kukiza, jeżeli UKIP w Wielkiej Brytanii dostanie więcej niż 40 mandatów”.

JOW-y to sztandarowy punkt programu wyborczego Pawła Kukiza. Na jego odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

- Daję słowo, że jeżeli pan zostanie królem, to ja się z wyborów wycofam – odpowiedział Kukiz Korwin-Mikkemu. Zdaniem Kukiza, „partie wybierają się same spośród siebie. (…) Traktuję JOW-y (Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – dop. red. ) jak granat, który rozwala te sitwy. (…) Nie ma systemów idealnych. (…) Musimy być narodem, w którym obywatele decydują o tym, co dzieje się z państwem. (…) Jestem zwolennikiem demokracji, przynajmniej w tej fazie rozwoju”.

Debata kandydatów na prezydenta w TVP1 [RELACJA]

Przez 90 minut 10 kandydatów odpowiadało na pytania Krzysztofa Ziemca w specjalnej debacie TVP1. Zobacz, jak relacjonowaliśmy to wydarzenie minuta...

zobacz więcej

Odpowiedź na Facebooku

Jeszcze mocniejsza odpowiedź przyszła na Facebooku. Paweł Kukiz nie przebierał w słowach. – „To, co na „debacie” wykonał Pan Korwin-Mikke z JOW-ami... Panie Januszu... Umów należy dotrzymywać. To PODSTAWA współpracy. Ja rozumiem, gdyby Pan przed programem podzielił się ze mną swoimi wątpliwościami co do JOW-ów... A Pan z planszami, wykresami wcześniej przygotowanymi , z „przyczajki” wali w swojego najlojalniejszego sojusznika....” – napisał Kukiz na FB.

„Prawie jak Ruscy 17.09.1939”

Wypomniał mu też wcześniejszą umowę, jakie rzekomo mieli zawrzeć obaj kandydaci.

– Przypominam Panu, ze w restauracji „Lotos” w Warszawie, w obecności Pańskiego syna, jeszcze przed wyborami umówiliśmy się, że tuż przed dniem wyborów ten z nas, który będzie miał niższy wynik sondażowy przekazuje głosy drugiemu. Potem zmienił Pan zdanie. I się nie sprzeciwiałem. […] A Pan dołączył do chóru przeciwników JOW- sztandarowego dla mnie i ludzi, którzy mi zaufali postulatu. I to w takim momencie. Prawie jak Ruscy 17.09.1939 – napisał Kukiz.

Paweł Kukiz wypomniał przy okazji kontrowersyjne wypowiedzi Janusza Korwin-Mikkego na temat kobiet i niepełnosprawnych. Zapowiedział też, że żadnego porozumienia nie będzie. – Pan jest nieobliczalny, Panie Januszu, a Polska jedyna na świecie. To zbyt wielki skarb, aby ryzykować jego stratę naciąganym sojuszem – podkreślił. – Dla mnie SŁOWO to SŁOWO. Dla Pana narzędzie socjotechniki. A ja nie jestem politykiem w „klasycznym”, magdalenkowym rozumieniu polityki. Czy Panu, tak po ludzku, nie wstyd? – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej