RAPORT

Pogarda

Merkel dziękuje Steinbach i zapowiada: rząd niemiecki będzie nadal stał po stronie wypędzonych

Angela Merkel (fot. flickr.com/Christliches Medienmagazin pro)
Angela Merkel (fot. flickr.com/Christliches Medienmagazin pro)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła nowego przewodniczącego Związku Wypędzonych Bernda Fabritiusa o swoim poparciu dla działalności ziomkostw. Podziękowała jego poprzedniczce Erice Steinbach za 16-letnie kierowanie organizacją. – Zdecydowanie i nie owijając w bawełnę walczyła pani o sprawy wypędzonych, zdobywając uznanie, ale i krytykę, a nawet stając się obiektem szykan – powiedziała Merkel.

Niemcy będą mieć dzień pamięci o ofiarach wypędzeń. Steinbach zadowolona

20 czerwca będzie w Niemczech narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ucieczek i Wypędzeń. Szefowa Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach...

zobacz więcej

– Wypędzenia są bezprawiem, zarówno te, które wydarzyły się wczoraj, jak i te, które mają miejsce dzisiaj – oświadczyła szefowa rządu. Jak podkreśliła, o powojennych cierpieniach milionów Niemców będą pamiętały także przyszłe pokolenia.

– Rząd niemiecki będzie nadal stał po stronie wypędzonych, zarówno w dobrych czasach, jak i wtedy, gdy trzeba będzie rozwiązać jakiś problem – powiedziała Merkel podczas organizowanego co roku przez BdV przyjęcia w Berlinie.

Wskazała na znaczenie Dnia Pamięci o Ofiarach Wypędzeń, obchodzonego po raz pierwszy w tym roku. Jej zdaniem takie święto przyczyni się do zwrócenia przez opinię publiczną większej uwagi na problematykę ucieczek i wypędzenia, a także na cierpienia związane z utratą stron ojczystych oraz na wkład wysiedlonych w odbudowę RFN.

Wywoływała burze w Polsce i Czechach. Erika Steinbach odchodzi

zobacz więcej

Obchody mają „połączyć przeszłość z teraźniejszością”

Dzień Pamięci ustanowiony został pod naciskiem ziomkostw z inicjatywy partii chrześcijańsko-demokratycznych – CDU i CSU. Obchodzony będzie 20 czerwca – w Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony wcześniej przez ONZ.

Merkel podkreśliła, że obchody mają „połączyć przeszłość z teraźniejszością”, przypominając też o ponad 50 mln uciekinierów we współczesnym świecie.

Zapewniając BdV o swoim poparciu, Merkel zwróciła uwagę, że rząd wspiera działalność placówek muzealnych i oświatowych poświęconych historii Niemców w Europie Środkowowschodniej kwotą 23 mln euro rocznie. Podziękowała ziomkostwom za utrzymywanie kontaktów z krajami ich pochodzenia, w tym Polską i Czechami.

Merkel: Steinbach była twarzą i głosem związku

Szefowa niemieckiego rządu złożyła podziękowania Steinbach za kierowanie przez 16 lat BdV. Zwracając się do niej, Merkel powiedziała, że była „twarzą i głosem” związku.

– Zdecydowanie i nie owijając w bawełnę walczyła pani o sprawy wypędzonych, zdobywając uznanie, ale i krytykę, a nawet stając się obiektem szykan – zaznaczyła Merkel. Pomimo tego Steinbach – podkreśliła Merkel – „pozostała wierna swojemu celowi, jakim było utrwalenie pamięci o ofiarach wypędzeń”.

Pochodzący z Rumunii gej nowym szefem Związku Wypędzonych. Zastąpił Erikę Stainbach

Niemiecki Związek Wypędzonych ma nowego przewodniczącego. Zgodnie z oczekiwaniami stanowisko to objął Bernd Fabritius. Tym samym w Związku...

zobacz więcej

Nowy przewodniczący deklarował chęć poprawy relacji z władzami w Polsce

Fabritius określił Merkel mianem „solidnej partnerki” BdV. Podziękował za poparcie w staraniach o ustanowienie Dnia Pamięci o Ofiarach Wypędzeń. Deklarował współpracę ze wszystkimi demokratycznymi siłami w Niemczech.

Pochodzący z Siedmiogrodu w Rumunii działacz kieruje BdV od listopada ubiegłego roku. Po objęciu stanowiska deklarował chęć poprawy relacji z władzami w Polsce. Przyjechał do RFN w 1984 roku jako przesiedleniec. Bawarski chadek jest gejem. Żyje w zarejestrowanym związku ze swoim partnerem.

Merkel przyjmuje co roku zaproszenie BdV, demonstrując poparcie dla organizacji reprezentującej Niemców przymusowo wysiedlonych po wojnie z krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz ich potomków. Członkowie ziomkostw i ich sympatycy głosują w większości na chrześcijańskich demokratów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej