RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

Debata kandydatów na prezydenta w TVP1 [RELACJA]

(fot. TVP1)
(fot. TVP1)

Przez 90 minut 10 kandydatów odpowiadało na pytania Krzysztofa Ziemca w specjalnej debacie TVP1. Zobacz, jak relacjonowaliśmy to wydarzenie minuta po minucie.

Do debaty zaproszono wszystkich kandydatów. Udziału w niej odmówił jedynie Bronisław Komorowski. Kandydaci wystąpili według wylosowanej wcześniej kolejności.

Jak podkreśla TVP, zgodnie z ustaleniami z przedstawicielami komitetów wyborczych z 13 kwietnia, w scenografii nie przewidziano pustych stanowisk dla tych kandydatów, którzy nie zdecydowali się na udział w debacie.

W debacie uczestniczyli: Grzegorz Braun, Andrzej Duda, Adam Jarubas, Janusz Korwin-Mikke, Marian Kowalski, Paweł Kukiz, Magdalena Ogórek, Janusz Palikot, Paweł Tanajno oraz Jacek Wilk.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
22:05 05.05.2015
Zakończyła się debata prezydencka w TVP1. Wybraliśmy dla państwa najciekawsze momenty.
21:59 05.05.2015
Janusz Palikot: Bronisław Komorowski, konserwatysta, ograniczył swoją działalność do zgolenia wąsów. Duda jest kandydatem episkopatu. (…) W tych wyborach wybór jest bardzo prosty: albo ja i postęp albo konserwa i stagnacja.
21:58 05.05.2015
Marian Kowalski: po 25 latach „Polski pookrągłostołowej” tracimy resztki przemysłu. Niedługo stracimy kopalnie. Polski rolnik jest kołchoźnikiem w ramach Unii Europejskiej. Polski przedsiębiorca jest własnością banków. Niedługo zabiorą nam ziemię, zabiorą nam złotówkę. Jedyne co nam zostawią, to „polskie obozy koncentracyjne”. Polska potrzebuje przywódcy. Jeżeli Polacy chcą być dumnym narodem, to powinni postawić na przedstawiciela Ruchu Narodowego. Silny człowiek na trudne czasy. Czołem wielkiej Polsce!
21:57 05.05.2015
Jacek Wilk: chcę i wiem, jak sprawić, by Polska była krajem przyjaznym młodym ludziom. Polonijne okręgi wyborcze i boom edukacyjny. Chcę wymiany pokoleniowej, polityczni emeryci muszą odejść.
21:56 05.05.2015
Janusz Korwin-Mikke: tacy ludzie jak pan Duda czy Komorowski stagnację traktują jak stabilizację. (...) Czas przewietrzyć salony.
21:55 05.05.2015
Magdalena Ogórek: jeżeli zostanę prezydentem, to gwarantuję, że za 860 mln zł, które w ostatnich latach wydał urzędujący prezydent, naprawię polskie prawo podatkowe. Zrobią to najlepsi eksperci. Chcę ograniczyć biurokrację i wspierać przedsiębiorców. (…) Uwolniona gospodarka będzie kreowała nowe miejsca pracy. (…) Kwota wolna od podatku musi zostać podniesiona do 20 tys. zł.
21:54 05.05.2015
Paweł Tanajno: mamy unikalną szansę, by w I turze zagłosować nie przeciwko komuś, ale na projekt, który najbardziej nam się podoba. Mieliśmy już prezydenta elektryka, mieliśmy polityków, ale żaden nie miał doświadczenia w zarządzaniu. Kandyduję, byś nie miał poczucia zmarnowanego głosu.
21:53 05.05.2015
Grzegorz Braun: wybieramy pewnie na resztę naszego życia, więc nie wybierajmy produktu polskopodobnego. (…) Nie głosujcie na mniejsze zło, głosujcie na większe dobro.
21:52 05.05.2015
Adam Jarubas: trzeba dokończyć reformę samorządową. (…)Nie przychodzę z warszawskich salonów.
21:52 05.05.2015
Paweł Kukiz: gdybym został prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej z całą pewnością dążyłbym do odpowiedzialności polityków przed obywatelami. Przeczytał fragment listu rodziny Olewników do Bronisława Komorowskiego
21:51 05.05.2015
Andrzej Duda: prezydent powinien chronić Polaków. (…) Deklaruję prezydenturę otwartą na sprawy społeczne. By Polacy mogli żyć w spokoju.(…) Najpierw potrzebna jest zmiana władzy. Pierwsza okazja już za kilka dni.
21:48 05.05.2015
Koniec trzeciej rundy pytań. Teraz kandydaci mają czas na oświadczenia końcowe.
21:46 05.05.2015
Paweł Tanajno: usłyszeliśmy od wszystkich kandydatów mnóstwo pustych obietnic i zwykłego pustego bajania. Jedni obiecali, że zlikwidują podatki, ale nie mówią, że przy okazji zlikwidują szkolnictwo czy służbę zdrowa. Inni obiecali, że rozdadzą mnóstwo pieniędzy, ale nie mówią nam, że zadłużą nas na całe pokolenia. Czy masz, widzu, wrażenie, że nie przyniesie to żadnych korzyści w twoim codziennym życiu? (…) Bo tutaj jest jak jest, po prostu. Rozwiązaniem jest demokracja bezpośrednia. Ty drogi telewidzu musisz mieć kontrolę codziennie. Postulujemy wprowadzenie obligatoryjnego referendum, które będzie działało na polityków jak bat.
21:45 05.05.2015
Jacek Wilk: mamy najgorszą konstytucję w historii. (…) Musimy napisać ją od nowa. (…) Nie mamy w Polsce trójpodziału władzy. Polska jest zarządzana przez dekrety urzędnicze. (…) Jest nadzór administracyjny nad sądami. (…) Opowiadam się za systemem prezydenckim z jasnym trójpodziałem władzy. (…) Musi być zakaz zadłużania państwa. (…) Muszą być jasno określone zasady odpowiedzialności urzędników.
21:42 05.05.2015
Adam Jarubas: opowiadam się za zwiększeniem roli prezydenta, chcę zwiększyć status inicjatywy ustawodawczej prezydenta, aby te projekty można było w całości przyjąć lub odrzucić. Jeździłem wiele po Polsce, Polacy pytali mnie: jak mamy sumiennie płacić podatki, skoro państwo się od nas odwróciło? Polacy mają dość bezkarności polityków, komorników – z tymi sprawami trzeba skończyć, przywrócić zaufanie do państwa. Trzeba uprościć przepisy podatkowe, zreformować sądy.
21:40 05.05.2015
Janusz Palikot: nie zdziwię się, że jeżeli po wysłuchaniu tych programów kolejne tysiące młodych ludzi opuści ten kraj. (…) Potrzebujemy rozwiązania konkordatu. (…) Trzeba zlikwidować Senat.
21:39 05.05.2015
Andrzej Duda: ważną rolą prezydenta jest poprawiać ustrój w Polsce, zwłaszcza tam, gdzie on jest dzisiaj niedoskonały, szczególnie jeśli chodzi o prawa obywateli. Mówię o dostępie do bezpłatnej służby zdrowia, prawie do organizacji pokojowych demonstracji. (…) Jeżeli świadczenia emerytalne, zapisane w konstytucji mogą być dowolnie w konstytucji zmieniane, to cóż są warte gwarancje konstytucyjne. One powinny być wprowadzone. (…) Pod auspicjami prezydenta powinna odbyć się dyskusja o nowej konstytucji, bo jest ona Polsce potrzebna.
21:36 05.05.2015
Paweł Kukiz: partie wybierają się same spośród siebie. (…) Traktuję JOW-y (Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – dop. red. ) jak granat, który rozwala te sitwy. (…) Nie ma systemów idealnych. (…) Musimy być narodem, w którym obywatele decydują o tym, co dzieje się z państwem. (…) Jestem zwolennikiem demokracji, przynajmniej w tej fazie rozwoju.
21:35 05.05.2015
Marian Kowalski: Polska musi być rządzona sprawnie, prezydent musi być kontrolowany przez parlament. Dzisiaj parlament to zabetonowany układ: PO, PiS i PSL. Żeby rozhermetyzować scenę polityczną, trzeba obniżyć próg wyborczy. Za 5-10 lat Polska powinna być lokalnym liderem, powinna być prekursorem nowej jakości politycznej, a prezydent musi być patriotą, a nie człowiekiem wylosowanym z kapelusza przy Okrągłym Stole.
21:34 05.05.2015
Grzegorz Braun: Polska będzie obchodziła w przyszłym roku 1050-lecie chrztu Polski. Mam nadzieję, że będzie bardzo hucznie obchodzona tę rocznica. Czas sięgnąć do tradycji, która czyniła kiedyś z Polaków najbardziej wolnymi ludźmi w świecie, jak tylko można sobie to wyobrazić. (…) Węgrzy w swojej nowej konstytucji. mają taką preambułę „Boże błogosław Węgrom”. Kiedy będziemy pisać nową ustawę zasadniczą, to zadbajmy i o to. A jak pan Bóg dopuści, to i z kija wypuści.
21:32 05.05.2015
Janusz Korwin-Mikke: trzeba zmienić zasadniczo konstytucję. (…) Chcę się wycofać z tych wyborów i poprzeć pana Kukiza, jeżeli UKIP w Wielkiej Brytanii dostanie więcej niż 40 mandatów.

Paweł Kukiz: daję słowo, że jeżeli pan zostanie królem, to ja się z wyborów wycofam.
21:28 05.05.2015
Magdalena Ogórek: cała Europa i cały świat żyją zagrożeniem ze strony Państwa Islamskiego. (…) Stanie na straży konstytucji to jest najważniejszy obowiązek prezydenta. (…) Nie będę wetowała ustaw światopoglądowych. (…) Hołduję systemowi kanclerskiemu. (…) Prezydent nie powinien być nadzorcą sumień.
21:26 05.05.2015
Koniec drugiej rundy. Czas na trzecią, dotyczącą wizji i ustroju państwa.
(fot. PAP/Paweł Supernak)
21:25 05.05.2015
Grzegorz Braun o formule debaty: To jest teleturniej „Jeden z dziesięciu”, niestety wszyscy dalej tutaj stoją, nie mogą państwo wyłączyć tych mówców, którzy wypowiadają się jawnie przeciwko polskiej racji stanu, a także przeciwko wolności. Ale uważajcie do końca tej debaty, bo kilka ważnych zdań padnie. Prowadzący Krzysztof Ziemiec zauważył, że na zasady debaty zgodziły się wszystkie komitety wyborcze i nikt nie zgłaszał zastrzeżeń.
21:24 05.05.2015
Janusz Korwin-Mikke: szlag mnie trafiał, jak słuchałem tego, co mówił pan Duda. To jego partia wciągnęła nas do UE. (…) Prezydent nie ma żadnych kompetencji w dziedzinie gospodarki. (…) Podatki dochodowe powinniśmy znieść, bo to one generują bezrobocie. (…) Podatek dochodowy to kara, za to, że ktoś zarabia. (…) Z UE trzeba się po prostu wypisać.
21:23 05.05.2015
Grzegorz Braun: niektórych moich szanownych kontrkandydatów powinienem zaprosić do mojej rady prezydenckiej (m.in. o wystąpieniu Mariana Kowalskiego). To dobra wiadomość, że jest szeroki front zgody do tego, że trupa nie można szminkować; że tego złego systemu (gospodarczego – red.) nie można kosmetycznie naprawiać. Trzeba go po prostu obalić. Trzeba przywrócić normalność. Trzeba przywrócić wolność, która była kiedyś polskim towarem eksportowym, ze szczególnym uwzględnieniem wolności gospodarczej. (…) Siła nabywcza naszych rodaków jest niezmiernie niska. Trzeba bronić Polaków przed nieuczciwą konkurencją. Trzeba bronić Polaków przed lichwiarską międzynarodówką.
21:21 05.05.2015
Andrzej Duda: wsparcia potrzebują przede wszystkim polskie rodziny i to w trybie natychmiastowym. Chciałbym, żeby podniesiona została kwota wolna od podatku, tak żeby 1 stycznia było to co najmniej 8 tysięcy złotych i ta kwota rosła.(...) Chcę pracować nad naprawą wielu dziedzin życia. Powołam przy urzędzie prezydenta - zaraz po tym, kiedy mam nadzieję, wygram wybory - Narodową Radę Rozwoju, w której zasiądą eksperci z różnych dziedzin. (...) Naprawy wymaga polska służba zdrowia. Nie może być tak, że wprowadza się pseudoreformę, jaką jest pakiet onkologiczny. (...) Nie może być tak, że pacjenci odchodzą od okienka w aptece, bo nie są w stanie zrealizować recept.(...) Polacy zostali oszukani podniesieniem wieku emerytalnego. Młodzi muszą wrócić z zagranicy.
21:20 05.05.2015
Marian Kowalski: na polskich przedsiębiorcach, ale i pracownikach, żeruje rak. (…) Sprzedali nas Brukseli. (…) Trzeba zlikwidować ZUS, który jest piramidą finansową. (…) Praca w Polsce dla Polaków, a nie dla korporacji. Nie pozwolę zamieniać Polaków w parobków. (…) Praca, a nie zasiłki.
21:15 05.05.2015
Adam Jarubas: wzorem innych krajów trzeba realizować politykę patriotyzmu gospodarczego. (…) Gdyby to ode mnie zależało, śmigłowce dla naszej armii powstawałyby w zakładach w Polsce. Bo Polak powinien dawać zarobić Polakowi. (…) Jeżeli Polacy mają godnie żyć, trzeba wspierać polskie przedsiębiorstwa. (…) By Polska nie była krajem pustych domów, trzeba wprowadzić ulgi dla rodzin wielodzietnych. (…) Jestem za tym, by firmy płaciły ZUS dopiero w piątym roku działalności.
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
21:12 05.05.2015
Jacek Wilk: Polska jest krajem na dorobku. Musimy pozwolić Polakom dorobić się. Ale żeby to zrobić, musimy w Polsce przywrócić wolność gospodarczą. Polska straciła swoje plusy prorozwojowe, czyli tanią siłę roboczą, chłonny rynek pracy. Musimy zyskać nowy silny impuls. Jak to zrobić? Wykorzystajmy swoje własne doświadczenia. Pod koniec lat 80. Polska była w wielkim kryzysie. Przyszedł minister Wilczek, który doszedł do wniosku, że skoro zawiodły wszystkie rozwiązania, to pora na zdrowy rozsądek. I jednym zamachem, za pomocy tzw. ustawy Wilczka, pozwolił się Polakom bogacić. To musimy teraz zrobić. Dlatego jednym z moich postulatów jest – z ustawy Wilczka do ustawy Wilka. (…) Polskie prawo podatkowe do niczego już się nie nadaje. Trzeba je w całości uchylić.
21:15 05.05.2015
Magdalena Ogórek: należy uwolnić gospodarkę, a to jest do zrobienia tylko poprzez powołanie komisji kodyfikacyjnej. (…) Prawo podatkowe bezwzględnie trzeba napisać od nowa. (…) Żyjemy w państwie, które wysyła 100 tys. kontroli skarbowych i tylko 5 proc. daje jakiekolwiek rezultaty. (…) Trzeba podnieść kwotę wolną od podatku do 20 tys. zł. (…) Przyjazne środowisko dla przedsiębiorców.
21:11 05.05.2015
Janusz Palikot: pierwsza rzecz to KRUS. Pan Janusz Korwin-Mikke, który ubezpiecza się w KRUS, ma przewagę nad pozostałymi przedsiębiorcami. (…) W Polsce urzędnicy muszą pomagać ludziom. (…) Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której opłaca się inwestować w nowe technologie.
21:06 05.05.2015
Paweł Tanajno: chciałbym odczarowania PKB. Jego wzrostami chwalą się PiS i PO. Przecież wzrost PKB to nie jest zasługa polityków. To efekt pracy Polaków. Co politycy i prezydent mogą zrobić dla gospodarki? Mogą skoncentrować się tylko na jednym – na skutecznym działaniu aparatu państwowego. (…) Jestem zwolennikiem skrócenia okresu możliwości podjęcia kontroli skarbowej z pięciu lat do roku. Niech politycy PiS i PO dalej bawią się tym bałaganem prawnym.
21:04 05.05.2015
Paweł Kukiz: konieczne jest obniżenie podatków. Uważam, że w dużej mierze można wykorzystać państwo jako podmiot, który stymuluje gospodarkę. (…) Obniżenie akcyzy na energię, obniżenie VAT, opodatkowanie supermarketów. (…) Rodziny nie żyją z ulg, tylko z pracy. Jeżeli odpodatkujemy pracę, nie będą potrzebne żadne ulgi.
21:01 05.05.2015
Koniec pierwszej rundy. Czas na pytanie o poglądy na politykę społeczną.
(fot. PAP/Paweł Supernak)
21:00 05.05.2015
Paweł Kukiz: chciałbym zacytować Sienkiewicza juniora: „Polska istnieje tylko teoretycznie”. Jako prezydent w pierwszej kolejności zadbałbym o odbudowę polskiej armii, o jej „odurzędniczenie”. Kadra jest najważniejsza, bo broń sama nie strzela. Nie wolno manipulować kadrą przez ustawy emerytalne. Ponadto należy zbroić polską armię w polską broń. Poza tym nie powinniśmy wychodzić przed szereg. (…) Wszystkie propozycje wysyłania broni na Ukrainę graniczą ze zdradą stanu.
20:59 05.05.2015
Janusz Korwin-Mikke: chciałem uświadomić panią Ogórek, że to nie polscy wojskowi chcą walki z Rosją, tylko są sterowani przez niektóre wpływowe kręgi w USA. (…) Jeśli Stany Zjednoczone chcą się posłużyć Ukrainą do walki z Rosją, to jest oczywiste, ale Polska nie powinna się w to mieszać, tylko ogłosić neutralność. (…)Jeśli w Stanach Zjednoczonych wygrają neokonserwatyści, a w Polsce pan Duda albo Komorowski, to mamy trzecią wojnę światową jak amen w pacierzu. (…)Stany Zjednoczone mają interes w tej wojnie, dopóki Rosja i Chiny nie są silniejsze od nich.
20:57 05.05.2015
Adam Jarubas: jesteśmy wielkim silnym narodem, rolą prezydenta powinno być jednoczenie Polaków. (…) Jeżeli chcemy, żeby nas traktowano poważnie, musimy poważnie traktować takie państwa jak Węgry czy Czechy. (…) Powinniśmy oczekiwać partnerskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi. (…) Musimy produkować broń dla naszego wojska w polskich fabrykach.
20:55 05.05.2015
Magdalena Ogórek: muszę przypomnieć, że art. 146 mówi jasno, że to Rada Ministrów kształtuje politykę obronności. Niemniej uważam, że najbardziej istotne są relacje z Federacją Rosyjską, bo one praktycznie nie istnieją. Wykreowaliśmy wizerunek Polaków-rusofobów, a tak nie jest. Polacy chcą zgody, ze wszystkimi sąsiadami. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby wymachiwać szabelką w stosunku do mocarstwa atomowego. (…) Wszystkie ważne rozmowy na arenie międzynarodowej toczą się bez naszego udziału. Przy okazji wystąpienia prezydenta w parlamencie ukraińskim, przeszła ustawa honorująca UPA. To jest wyraźny sygnał, jak jesteśmy traktowani.
20:52 05.05.2015
Grzegorz Braun: trzeba prowadzić politykę suwerenną (w Europie - przyp. red.). Będzie kondominium rosyjsko-niemieckie pod nadzorem żydowskim. (...) Prowadzenie polskiej polityki zagranicznej nie może być lekkie, łatwe i przyjemne.
20:49 05.05.2015
Janusz Palikot: jest zasadnicza różnica między tradycyjnym patriotyzmem, który cechuje konserwa, a nowoczesnym patriotyzmem, który może odnieść jakąś sensowną rolę w budowaniu naszej niepodległości. (…) Nie silna armia, a silna gospodarka. Nie rezerwiści, a menadżerowie i naukowcy, ludzie, którzy będą wymyślali patenty. Nie umowy polityczne, a kontrakty gospodarcze. Silna Polska przez silną gospodarkę. Jeżeli coś jeszcze jest ważne, to kultura. Te dwie rzeczy, czyli gospodarka i kultura to nasza przyszłość.
20:48 05.05.2015
Jacek Wilk: by prowadzić politykę zagraniczną trzeba ustalić rację stanu. Polska nie jest mocarstwem, więc musi wchodzić w sojusze. Jeżeli chodzi o UE, musimy myśleć co po UE. Najprawdopodobniej się rozpadnie. Za 50 lat Polska powinna tworzyć sojusz z naszymi sąsiadami. (...) Jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą musimy postawić na współpracę z Chinami.(...) Jeżeli nie bazy amerykańskie, to musimy stawiać na własną, silną armię. Postuluję wprowadzenie polonijnych okręgów wyborczych.
20:45 05.05.2015
Andrzej Duda: musimy prowadzić własną politykę. Polityka płynięcia w głównym nurcie, zaproponowana przez Donalda Tuska, kompletnie się skompromitowała. (...)Musimy tworzyć własny nurt. To nie jest kwestia tylko postulatu. Mamy prawo do takiej polityki, musimy wychodzić z własnymi projektami. (...) Polska nigdy nie powinna zgodzić się z tym, że zaniechano pomocy dla polskich stoczni. (...) Musimy tworzyć sieć diamentowych ambasad. Musimy tworzyć wspólnotę z Polonią.(...) Musimy odtworzyć polską armię, która została zniszczona przez ministra Klicha.
(fot. PAP/Paweł Supernak)
20:45 05.05.2015
Marian Kowalski, Paweł Tanajno i Andrzej Duda odpowiedzieli na pytanie o bezpieczeństwo Polski w kontekście polityki zagranicznej.
20:44 05.05.2015
Paweł Tanajno: nowe pokolenie Polaków ma dosyć wizji Polski, która nie pilnuje swoich interesów, ale poświęca się dla innych. Jakie korzyści odnieśliśmy po interwencji w Iraku? Jako prezydent postuluję prowadzenie polityki cynicznej i wyrachowanej, gdzie na pierwszym miejscu będzie nasz interes. Z Rosją oficjalnie przyjaźń, ale zakulisowo powinniśmy działać jak Niemcy i Francja. Wobec Zachodu Polska też powinna prowadzić politykę pragmatyczną, aby wykorzystać rywalizację między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. W polskiej polityce zagranicznej powinien liczyć się zysk.
20:40 05.05.2015
Marian Kowalski: jestem przeciwnikiem wpychania Polski w wojnę ukraińsko-rosyjską. (...)Polska nie może być popychadłem, prezydent nie może z dnia na dzień zmieniać podejścia do sąsiadów. (…)Nie pozwolę wepchnąć Polski do wojny, Polska nie jest obecnie w stanie tej wojny wygrać. (…)Uważam, że UE to jest zgniły projekt. (…)Pakt Północnoatlantycki został zamieniony przez Putina w klub dyskusyjny.
20:39 05.05.2015
Pytanie do kandydatów na temat polityki zagranicznej. Co zrobiliby, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo?
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
20:38 05.05.2015
Janusz Palikot: wszystko jedno, który z nich wygra te wybory (o pozostałych kandydatach - przyp. tvp.info). Nic się nie zmieni, będzie tak jak było. Albo ja i postęp albo stagnacja.
20:36 05.05.2015
Jacek Wilk: startuję ponieważ kocham ojczyznę i moje dzieci. W Polsce dzieje się źle, nasza ojczyzna jest państwem chorym, a nie można stać z boku, kiedy źle się dzieje w naszym domu. Wiem co zrobić, żeby Polska stała się znowu krajem dla młodych ludzi.
20:35 05.05.2015
Marian Kowalski: politykę i działalność społeczną uprawiam za własne pieniądze. Ruch Narodowy to głos chłopaków pomordowanych na stadionach, głos prześladowanych na uczelniach.
20:35 05.05.2015
Janusz Korwin-Mikke: ja nie będę opowiadał bajek. (…) Tak dalej być nie może. Albo zmienimy Polskę na normalną, albo ostatni zgasi światło. I zobaczymy się na Wyspach. A tam nawet królowej nie da się wybrać. A ja wierzę w nas i naszą Polskę.
20:33 05.05.2015
Paweł Tanajno: taki mamy stan demokracji w Polsce. Media mogą ukryć kandydata, tak jakby nigdy nie istniał. Jako zwykły obywatel mam dość tego bałaganu i niesprawnej administracji, dlatego kandyduję.
20:33 05.05.2015
Adam Jarubas: chcę dać dobrą zmianę pokoleniową w polskiej polityce. Chcę być prezydentem aktywnym, który łączy, a nie dzieli.
20:32 05.05.2015
Magdalena Ogórek: startuję, aby pokazać że kobiety też mogą walczyć. Chcę, aby młodzi mieli dobry start i nie mieszkali z rodzicami do 30. roku życia
20:31 05.05.2015
Grzegorz Braun: NIE dla wpychania w wojnę ukraińską, NIE dla roszczeń żydowskich, NIE dla wyprzedaży polskiej ziemi.
20:30 05.05.2015
Paweł Kukiz: jestem jednym z milionów z tych, którzy mają dosyć partiokracji. Ubolewam, że nie ma z nami prezydenta Komorowskiego. Świadczy to o bucie władzy.

Kandydat przyniósł ze sobą rozkładany stołek, który postawił w studiu dla nieobecnego Bronisława Komorowskiego.
20:29 05.05.2015
Andrzej Duda: na wstępie chciałem przyjąć zobowiązanie. Jeśli zostanę prezydentem, a wierzę, że to się stanie, to przede wszystkim przygotuję dwie ustawy. Pierwsza obniży wiek emerytalny. Druga to podwyższenie kwoty wolnej od podatku.
20:28 05.05.2015
Kandydaci tłumaczą dlaczego ubiegają się o prezydenturę.
20:25 05.05.2015
Debata ruszyła. Krzysztof Ziemiec mówi o zasadach dyskusji i przedstawia kandydatów.
20:19 05.05.2015
Kandydaci za pulpitami, ostatnie minuty do startu debaty.
20:08 05.05.2015
Andrzej Duda wita się z rywalami:

20:04 05.05.2015
Paweł Kukiz przed debatą prezydencką w TVP.
Paweł Kukiz (fot. PAP/Radek Pietruszka)
20:07 05.05.2015
Janusz Korwin-Mikke wręczył Magdalenie Ogórek kwiaty

20:00 05.05.2015
Adam Jarubas, kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego także dotarł już do siedziby TVP.
Adam Jarubas (fot. PAP/Radek Pietruszka)
19:48 05.05.2015
Kandydat Ruchu Narodowego Marian Kowalski w drodze do studia.
Marian Kowalski przed wejściem do studia (fot. PAP/Radek Pietruszka)
19:46 05.05.2015
Krzysztof Ziemiec, który poprowadzi debatę, przypomina jej zasady: pięć rund, w tym pytania o politykę zagraniczną i społeczną oraz wizję prezydentury.
19:34 05.05.2015
Janusz Palikot w bojowym nastroju.
19:31 05.05.2015
Relację można śledzić także na Twitterze pod hashtagiem #debata.
19:28 05.05.2015
Na Woronicza pojawił się także kandydat PiS Andrzej Duda. Na miejsce przyjechał – a jakże – Dudabusem.
19:24 05.05.2015
W budynku TVP przy ul. Woronicza 17 jest już kandydatka SLD Magdalena Ogórek.
19:20 05.05.2015
Debata odbędzie się w specjalnie przygotowanym studiu. Kolorystyka jest utrzymana w błękitach, a każdy kandydat będzie stał za osobnym pulpitem.
Zobacz więcej