Ekostrefy w miastach już w przyszłym roku? Naklejka za 10 zł zadecyduje, czy wjedziesz do centrum

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE (fot. pixabay.com)

W przyszłym roku w naszych miastach pojawią się strefy, do których nie wjadą najstarsze auta. Jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie – informuje „Gazeta Wyborcza”. O rozmieszczeniu stref zadecydują samorządy. Chodzi o poprawę jakości powietrza, którego zanieczyszczenie w Polsce jest wyjątkowo duże.

Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii. KE daje dwa miesiące na poprawę

Codziennie wdychamy trujące gazy? Okazuje się, że Polska ma od lat najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej – alarmuje „Gazeta...

zobacz więcej

Jak pisze gazeta, gdy proponowane zmiany wejdą w życie, kierowcy będą musieli kupić za 10 zł nalepkę potwierdzającą klasę ekologiczną auta. Trzeba będzie ją wymienić, gdy wiek „przesunie” samochód do niższej klasy. Częściej będą musieli robić to właściciele diesli, podzielonych aż na cztery kategorie wiekowe. Auta na benzynę będą miały tylko dwa rodzaje nalepek.

Rodzaj posiadanej nalepki będzie przesądzał o tym, czy auto będzie mogło wjechać do wyznaczonej przez samorząd „ekostrefy”.

Powietrze w Warszawie coraz bardziej trujące. Dopuszczalne poziomy przekroczone

Spaliny, pyły i dym to główne przyczyny zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach. Mazowieckie Centrum Zarządzania Kryzysowego opublikowało...

zobacz więcej

Projekt już gotowy, powstał w resorcie środowiska

Projekt rozporządzenia, dotyczącego stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, powstał w Departamencie Ochrony Powietrza w Ministerstwie Środowiska – pisze gazeta. Precyzuje on zapisy ustawy o ochronie środowiska.

Jak przypominają dziennikarze „GW”, rocznie aż 45 tys. Polaków umiera z powodu chorób nowotworowych wywołanych skażeniem powietrza. Polsce, jako państwu z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie, grozą za to surowe unijne kary.

źródło:
Zobacz więcej