RAPORT

Pogarda

Pierwsza taka decyzja. Belgijski sąd zabrał samochód kierowcy Ubera

Uber jest w Brukseli nielegalny od zeszłego roku (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)
Uber jest w Brukseli nielegalny od zeszłego roku (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Kierowca korzystający z aplikacji Uber, ułatwiającej przewożenie osób za pieniądze bez licencji, stracił samochód. Taki wyrok wydał w poniedziałek sąd w Brukseli, który uznał podobne praktyki za nielegalne.

Zakazano taksówek firmy Uber w indyjskiej stolicy. Konsekwencje gwałtu na pasażerce

32-letni kierowca, zatrzymany w Indiach w związku z gwałtem na pasażerce, ma w poniedziałek stanąć przed sądem w Delhi. Kobieta, która oskarżyła go...

zobacz więcej

Mimo protestów taksówkarzy amerykańska firma Uber, która łączy osoby poszukujące środka transportu z prywatnymi kierowcami, zdobywa coraz większą popularność. Nie inaczej jest w Brukseli, gdzie Uber ze względu na dość wysokie ceny tradycyjnych taksówek szybko zdobywa rynek.

Martwy zakaz

W zeszłym roku sąd w tym mieście zdecydował, że kierowcy Ubera nie mogą oferować swoich usług. Mimo tego orzeczenia w stolicy Belgii bez problemu można zamówić samochód korzystając z aplikacji amerykańskiej korporacji.

Policja próbuje jednak ścigać kierowców łamiących zakazy. Według belgijskich mediów funkcjonariusze zajęli już 26 samochodów. W poniedziałek sąd policyjny wydał pierwszy wyrok skazujący w takiej sprawie, uznając, że kierowca świadczył usługi taksówkarskie bez oficjalnego zezwolenia.

Uber musi wyjechać z Niemiec. Sąd zakazał działalności pogromcy taksówek

Model biznesowy firmy UberPop, oferującej osobom prywatnym za pomocą internetu usługi transportowe wykonywane przez niezawodowych kierowców, jest...

zobacz więcej

Obrońca mężczyzny argumentował, że Uber nie jest usługą publiczną taką jak taksówki, tylko carpoolingiem, czyli oferowaniem wolnego miejsca w samochodzie przez kierowców. Sąd uznał jednak, że w przypadku carpoolingu nie może być mowy o opłatach, a te w przypadku Ubera są ustalone z góry.

Kontrowersyjna aplikacja

Protesty taksówkarzy w kilku krajach doprowadziły do przyjęcia przepisów, które mają utrudniać lub uniemożliwiać funkcjonowanie Ubera. W odpowiedzi amerykańska firma złożyła w Komisji Europejskiej skargi na Francję, Niemcy oraz Hiszpanię.

Uber tłumaczy, że nie jest firmą transportową, tylko usługową, będącą pośrednikiem między osobami szukającymi transportu a kierowcami. Organizacje zrzeszające profesjonalnych taksówkarzy zarzucają firmie nieuczciwą konkurencję, wytykając jej, że nie sprawdza, kim są kierowcy świadczący usługi ani jakie mają kompetencje w zakresie prowadzenia samochodu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej