RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Prosimy o szansę na normalny start”. Polacy z Donbasu piszą do prezydenta – chcą obywatelstwa

Michał Dworczyk i przedstwiciele Polaków z Donbasu przed Pałacem Prezydenckim (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Michał Dworczyk i przedstwiciele Polaków z Donbasu przed Pałacem Prezydenckim (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Grupa Polaków z Donbasu, którzy uciekli do Polski z terenów kontrolowanych przez separatystów, zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie polskiego obywatelstwa. W sobotę uchodźcy z Donbasu złożyli w Pałacu Prezydenckim list w tej sprawie.

Donbas żyje w huku dział. „Zaczynają strzelać między 8 a 12. Potem robią sobie przerwę”

– Po co tu przyjeżdżacie? – kobieta z Donbasu pyta ukraińskiego żołnierza. – A myślisz, że ja chcę tu być? – odburknął mężczyzna. – Chcecie nie...

zobacz więcej

Polakom z Donbasu, którzy uciekli z Doniecka i Ługańska od 2014 r. pomaga Fundacja Wolność i Demokracja w ramach akcji „Ratujmy Polaków Donbasu”.

Grupa liczy 59 osób. Jak wyjaśnił Michał Dworczyk z fundacji, uchodźcy, którzy zwracają się do prezydenta, mają Karty Polaka, a z Donbasu uciekli jeszcze przed zorganizowaniem przez rząd polski oficjalnej ewakuacji z tamtych terenów. Jak przekonują, do tej pory mimo licznych apeli do rządu, Sejmu i Senatu nie otrzymali żadnej pomocy ze strony państwa polskiego.

„Nie da się wyhandlować z powrotem ani Krymu, ani Donbasu z Putinem. Ukraina powinna sobie odpuścić”

– Nie widzę innej możliwości niż odwet militarny, czy wojskowy, ale to byłoby straszne. Dyplomatycznie nie da się wyhandlować z powrotem ani Krymu,...

zobacz więcej

Szansa na normalny start

W sobotę uchodźcy z Donbasu złożyli w Pałacu Prezydenckim list w tej sprawie. Informują w nim, że konieczność ich wcześniejszego wyjazdu spowodowana była toczącymi się działaniami wojennymi, utratą domów lub zagrożeniem życia rodzin. – Wystąpili do pana prezydenta z prośbą o nadanie obywatelstwa po to, żeby mieć równe szanse na rozpoczęcie życia w nowej ojczyźnie. – powiedział Dworczyk.

– Wierzmy, że pan prezydent pochyli się nad tą sprawą, bo jak dotąd nikt z władz państwowych nad ich losem się nie pochylił – dodał.

Polacy w liście do prezydenta apelują o to, żeby poprzez nadanie obywatelstwa umożliwiono im rozpoczęcie nowego życia. „Teraz, kiedy zrozumieliśmy, że możemy liczyć wyłącznie na siebie - prosimy już tylko o jedno. O danie nam szansy na normalny start, na umożliwienie wzięcia pełnej odpowiedzialności za samych siebie - to znaczy o nadanie nam obywatelstwa polskiego” – piszą Polacy z Donbasu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej