Rusza Expo 2015 w Mediolanie. Polski pawilon jednym z największych

Koszt udziału Polski w tegorocznej wystawie światowej to nieco ponad 60 mln zł (fot. expo.gov.pl)

„Wyżywienie planety, energia dla życia”– to hasło rozpoczynającej się w piątek w Mediolanie wystawy światowej Expo. Weźmie w niej udział 145 krajów i organizacji międzynarodowych. 54 państwa zbudowały swoje pawilony, a polski będzie jednym z największych.

Andrea Bocelli zaśpiewał z okazji otwarcia wystawy Expo. 20 tys. osób na koncercie w Mediolanie

Wielki koncert na placu przed katedrą w Mediolanie uświetnił początek światowej wystawy Expo, która zostanie oficjalnie otwarta w piątek w...

zobacz więcej

Na ekspozycję, która otwarta będzie do końca października, sprzedano już ponad 10 milionów biletów. Milion biletów kupili Chińczycy.W ciągu 184 dni oczekiwanych jest w sumie około 20 milionów ludzi.

Na 110 hektarach w północno-zachodniej części stolicy Lombardii zmieści się cały świat. Zaprezentują się kraje wszystkich kontynentów, a także liczne międzynarodowe organizacje.

Z jednej strony Expo to wielka prezentacja najlepszej żywności, specjałów krajów i regionów, ale z drugiej intencją wystawy jest zwrócenie uwagi na problem głodu i niedożywienia na świecie, niesprawiedliwej dystrybucji i marnotrawstwa jedzenia, a także wyzwania dla rolnictwa. Chodzi o to, by połączyć aspekt odpowiedzialności za przyszłość i rozwoju technologii, które umożliwią skuteczną walkę z głodem.

Ekspozycja jest bardzo kosztowna

Jak zauważa prasa, nie wiadomo, czy ekspozycja się zwróci. Aby tak się stało, trzeba sprzedać co najmniej 20 milionów kart wstępu, czyli dwa razy więcej, niż kupiono do tej pory.

Mafia maczała palce w przygotowaniach do Expo w Mediolanie

Kalabryjska mafia przeniknęła do prac budowlanych prowadzonych w ramach przygotowań do przyszłorocznej światowej wystawy Expo w Mediolanie –...

zobacz więcej

Na powierzchni równej 160 boiskom piłkarskim zbudowano ponad 80 pawilonów. Mają je nie tylko państwa i organizacje, ale także wielkie koncerny. Największy jest pawilon niemiecki, drugi pod względem wielkości jest chiński.

Wszytskie kraje będą prezentować swoje „wizytówki”

Prezentacja poszczególnych krajów nie ograniczy się do sektora rolno-spożywczego. Wszyscy pokażą to, co uważają za swoje wizytówki; od kultury po naukę, biznes i modę, turystykę. Deklarują zarazem, że wszędzie połączone zostaną wątki natury, a zatem także ekologii i dzieła człowieka.

W centralnym punkcie terenu Expo powstał polski pawilon, czwarty co do wielkości wśród narodowych wizytówek. Jego organizatorzy ogłosili, że obecność Polski będzie podczas wydarzenia skoncentrowana na prezentacji najnowszych polskich rozwiązań w rolnictwie ekologicznym, przetwórstwie żywności, biotechnologii i ochronie środowiska.

Nasz kraj przedstawia się jako nowoczesny, osiągający sukces gospodarczy, atrakcyjny partner biznesowy; otwarty i przyjazny, stawiający na nowoczesny design, a jednocześnie szanujący tradycję i dumny ze swego rolnictwa, ale i najnowszych technologii.

„Pokazujemy Polskę młodą, optymistyczną”

– Przedstawiamy Polskę w sposób, od którego odwykliśmy czy nawet którego wcześniej nie znaliśmy. Pokazujemy Polskę młodą, optymistyczną, patrzącą bez obawy w przyszłość, potrafiącą połączyć naturę z technologią – zapewnił ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski

Pawilon Nepalu (fot. PAP/EPA/STEFANO PORTA)

„Polska się przedstawia” przed wystawą EXPO. Wielka promocja w Rzymie

Polska jako kraj jabłek, znakomitej kuchni i najnowszych technologii prezentuje się na wystawie w sercu Rzymu w związku z rozpoczynającą się 1 maja...

zobacz więcej

– A wszystko – dodał – dzieje się wokół jabłka i jabłoni. Dlatego powstał tam ogród jabłoni, które będą rosły przez wszystkie miesiące wystawy. Zwiedzający będą zaś częstowani polskimi jabłkami.

– Będzie jabłoń jako symbol natury, ale i raju, doskonałości, witalności. Ale przecież jabłka stały się też ostatnio symbolem tego, co stało się w naszych relacjach z Rosją w związku z embargiem – podkreślił polski ambasador.

Najszybszy na świecie procesor przemysłowy

Jako drugi element polskiej wizytówki na Expo wymienił technologię innowacyjną i jej wielkie międzynarodowe sukcesy, wśród nich najszybszy na świecie procesor przemysłowy. To jest jego zdaniem największa niespodzianka i mało znane oblicze naszego kraju.

– Mało kto wie, że polskie procesory występujące pod angielską nazwą są najbardziej popularne i stosowane przez wszystkich wielkich producentów sprzętu komputerowego – zauważył Tomasz Orłowski.

Pawilon Wietnamu (fot. PAP/EPA/STEFANO PORTA)

3 mln euro na prezentację Watykanu na Expo. Papież oburzony

Wierni są oburzeni ogromną kwotą, którą Watykan wydał na swój pawilon na światowej wystawie Expo w Lombardii. Na ten cel przeznaczono aż 3 mln...

zobacz więcej

Obecny w Wiecznym Mieście przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Wojciech Trusz poinformował zaś, że naszą technologię najwyższej światowej klasy będzie można zobaczyć w pawilonie w październiku.

Dzień Polski na Expo zapowiedziano na 13 września.

60 mln zł – to koszt udziału Polski w wystawie

Koszt udziału Polski w tegorocznej wystawie światowej to nieco ponad 60 mln zł, z czego ok. 7 mln zł pochodzi z budżetu, a reszta z funduszy europejskich.

Podstawowa cena jednodniowego biletu to 39 euro. Dostępne są również ulgowe pakiety rodzinne i szkolne.

Wycieczka na mediolańskie Expo jest obecnie największym marzeniem włoskich uczniów. Takie wyprawy organizują szkoły niemal z całego kraju.

(fot. PAP/EPA/MOURAD BALTI TOUATI)

źródło:

Zobacz więcej