RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: Komorowski mocno traci, Kukiz zyskuje. Zwycięzca dopiero w II turze

Najnowsze

Popularne

Do wyborów prezydenckich pozostało 10 dni. Na finiszu kampanii dochodzi do nieoczekiwanych zmian w preferencjach wyborczych Polaków. Poparcie dla urzędującego prezydenta po raz pierwszy spadło poniżej 40 proc. i wynosi obecnie 39 proc. Rośnie za to poparcie dla Pawła Kukiza, który może liczyć na 11 proc. głosów – wynika z sondażu, który dla „Wiadomości TVP1” przeprowadziła firma TNS Polska.

Sondaż TNS dla „Wiadomości”: Komorowski powiększa przewagę, Kukiz zastąpił Ogórek na podium

46 proc. badanych, którzy planują wziąć udział w majowych wyborach prezydenckich, zamierza głosować na Bronisława Komorowskiego; 24 proc. – na...

zobacz więcej

Z badania, które ośrodek TNS Polska przeprowadził w dniach 28-29 kwietnia 2015 roku wynika, że poparcie dla Bronisława Komorowskiego spadło w ciągu prawie miesiąca o 7 punktów procentowych i wynosi obecnie 39 proc. Wcześniejsze badanie TNS Polska przeprowadził w dniach 7-8 kwietnia br.

Drugi w wyścigu prezydenckim jest Andrzej Duda, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, który cieszy się 25 proc. poparciem. Oznacza to wzrost o jeden punkt procentowy w ciągu miesiąca.

Nieoczekiwanie bardzo rośnie poparcie dla Pawła Kukiza, który między dwoma badaniami TNS Polska zanotował znaczny wzrost poparcia. Na początku kwietnia cieszył się 6 proc. poparcie, a na jego koniec poparcie dla Kukiza wzrosło do 11 proc.

„Rozstrzygnijmy wybory w I turze”. Kaczyński: to hasło może być skierowane do komisji wyborczych

– Po doświadczeniach z wyborami samorządowymi, wymagana jest najdalej idąca ostrożność (podczas liczenia głosów – red.) – powiedział lider PiS...

zobacz więcej

Peleton daleko w tyle za liderami

Postali kandydaci cieszą się znacznie mniejszym poparciem i w ich przypadku nie doszło do znaczących zmian w poparciu. TNS Polska podaje, że Janusz Korwin-Mikke utrzymał poparcie na poziomie 4 proc. Na Magdalenę Ogórek chce głosować o jeden proc. więcej wyborców – obecnie jest to 4 proc. Janusz Palikot utrzymał 2 proc. poparcia. Taki sam proc. wyborców swój głos chce oddać na Adam Jarubasa. Ale w przypadku Jarubasa oznacza to jednoprocentowy wzrost. Z kolei Grzegorz Braun może liczyć na głosy 1 proc. wyborców.

Pozostali kandydaci, czyli Jacek Wilk, Paweł Tanajno oraz Marian Kowalski zanotowali poparcie poniżej 1 proc. głosów – podaje TNS Polska.

82 proc. badanych chce głosować

Według sondażu 10 maja do lokali wyborczych zdecydowanie pójdzie 56 procent Polaków, 26 procent deklaruje, że raczej się wybierze, 8 procent raczej nie, 7 zdecydowanie nie, a 3 procent badanych jeszcze nie wie czy zagłosuje.

Sondaż przeprowadzono w dniach 28-29 kwietnia 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Sondaż był przeprowadzony metodą wywiadów telefonicznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej