RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Rosyjski indeks filmów zakazanych. Na liście „Róża” Smarzowskiego i „Miasto 44” Komasy

„Róża” reż. Wojciech Smarzowski (fot. Monolith)
„Róża” reż. Wojciech Smarzowski (fot. Monolith)

Na liście dziesięciu filmów zakazanych w ostatnich latach w Rosji znalazły się „Róża” i „Miasto 44”. Zestawienie opublikował portal rufabula.com, by wskazać rosyjskiemu widzowi obrazy, jakie powinien zobaczyć np. na DVD czy online, a których nie może obejrzeć oficjalnie.

„Róża” z Orłem; film Smarzowskiego najlepszy

zobacz więcej

Na pierwszym miejscu listy znalazła się „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Film z 2011 roku przedstawia tragedię mieszkańców Mazur po II wojnie światowej. Główna bohaterka historii jest wielokrotnie gwałcona przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Na trzecim miejscu umieszczono „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy, film złożony ze scen z Powstania Warszawskiego. W tle akcji pojawiają się wzmianki o radzieckiej armii stojącej na przedmieściach Warszawy, która nie spieszy się z pomocą krwawiącemu miastu.

Na liście produkcje z Gruzji, Finlandii, Ukrainy…

Poza tym na liście tej znalazły się takie filmy, jak: gruziński „Tangerines” („Mandarynki”) w reżyserii Zazy Uruszadze, będący próbą ukazania prawdy o wojnie gruzińsko-abchaskiej w 1992 roku, fiński „Crosswind” („Risttuules”) Martti Helda, mówiący o deportacji Estończyków w czerwcu 1941 roku, „Chajtarma” („Powrót”) Achtema Sejtablajewa o deportacjach Tatarów krymskich w 1944 roku, a także „Majdan – rewolucja godności” – Siergieja Łoźnicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej