RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Policja zniszczyła legalną plantację konopi. Naukowcy żądają prawie 600 tys. zł odszkodowania

Policja zniszczyła legalną plantację marihuany (fot. Pixabay.com)
Policja zniszczyła legalną plantację marihuany (fot. Pixabay.com)

Odszkodowania w wysokości 590 tys. złotych domagają się od Skarbu Państwa naukowcy z poznańskiego instytutu Bioinfobank. Kwota ma być zadośćuczynieniem za zniszczoną przez policję dwa lata temu legalną plantację konopi indyjskich. Wiosną 2013 roku naukowcy założyli plantację konopi koło Pruszcza Gdańskiego. O sprawie pisze „Gazeta Wyborcza”.

Nasiona specjalnie wyselekcjonowanej szwajcarskiej odmiany konopi indyjskich zostały sprowadzone do Polski z Holandii. Przez kilka miesięcy naukowcy z Bioinfobanku – instytutu z Poznania, który stara się opracować polskie metody produkcji leczniczej marihuany – wyhodowali 28 dorodnych krzaków.

„Taki dokument to każdy naćpany może sobie wydrukować”

30 października, tuż przed zbiorami, na plantację wpadli nieumundurowani policjanci. Pracownik „pokazał funkcjonariuszom dokument, z którego wynikało, że plantacja jest legalna, że stanowi ona eksperyment naukowy. W odpowiedzi usłyszał, że »taki dokument to każdy naćpany może sobie wydrukować«” – opowiada „Wyborczej” Jędrzej Sadowski, naukowiec z poznańskiego instytutu.

Mężczyzna podkreśla, że w sytuacji, która wydawała się policjantom podejrzana, mogli oni najpierw ogrodzić teren taśmą i skontaktować się z prezesem instytutu. – Zamiast tego kazali wejść naszemu pracownikowi do budynku. Jeden policjant pilnował drzwi, a jego koledzy wyrywali rośliny z ziemi i wrzucali do worka jak popadło. Pomieszali wyselekcjonowane już kwiaty razem z liśćmi. Cała nasza wielomiesięczna praca poszła przez to na marne – relacjonuje Sadowski, który podkreślił, że „na prowadzenie badań pozwalają dwie ustawy – o zasadach finansowania nauki oraz o przeciwdziałaniu narkomanii”.

„Medyczna marihuana uratowała mojego synka”

– Dzięki medycznej marihuanie pokonaliśmy z moim synkiem dystans jak stąd do Nowego Jorku, na piechotę. Wcześniej miał kilkaset ataków padaczkowych...

zobacz więcej

Była próba ugody, będzie proces

Bioinfobank oszacował straty na 590 tys. zł i domaga się odszkodowania od Skarbu Państwa. We wtorek przed Sądem Rejonowym w Gdańsku odbyła się rozprawa ugodowa. Do porozumienia jednak nie doszło. – Nie zgadzamy się z roszczeniem zarówno co do kwoty, jak i zasady - mówi „Wyborczej” aplikant radcowski Tomasz Sawicki, który reprezentował przed sądem Skarb Państwa. Dodał, że według niego wszystkie działania policji w związku z likwidacją plantacji były zgodne z prawem.

Bioinfobank już zapowiedział, że wkrótce do tego samego sądu zostanie złożony pozew, a potem odbędzie proces. Sadowski nie wyklucza, że kwota roszczenia jeszcze urośnie.

Marihuana pomaga małym pacjentom Centrum Zdrowia Dziecka. „To lek bezpieczny, skuteczny i tani”

Już dziewięcioro małych pacjentów stołecznego Centrum Zdrowia Dziecka przyjmuje medyczną marihuanę w terapii padaczki opornej na leki. Jak...

zobacz więcej

Ponowna próba

Wkrótce naukowcy z Bioinfobanku po raz kolejny zasadzą konopie indyjskie na Pomorzu. Nasiona zostały ściągnięte z Holandii i Kalifornii, gdzie nie ma zakazu posiadania marihuany. Zbiory planowane są we wrześniu lub październiku. Pole zostało ukryte i zabezpieczone. Z kwiatów konopi, które uda się wyhodować ma zostać wyprodukowany stężony olej o właściwościach leczniczych.

„Od ponad 20 lat trwają badania mające na celu sprawdzenie antynowotworowych właściwości kanabinoidów pochodzenia roślinnego (…). Celem uprawy jest uzyskanie materiału badawczego w postaci dojrzałych roślin konopi płci żeńskiej” – napisali naukowcy z Bioifobanku do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego we wniosku o zgodę na badania. Eksperyment ma podsumować naukowe opracowanie procesu zbioru konopi oraz ocenić przydatność medyczną ekstraktu z roślin. Wyniki badań mają dać z kolei podstawę do dalszych prac nad lekami.

Badania finansowanie są z własnych środków poznańskiego instytutu, ale całe przedsięwzięcie realizowane będzie we współpracy z Narodowym Instytutem Leków. W Polsce posiadanie przez marihuany w celach leczniczych jest nadal nielegalne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej