RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Mafijne pieniądze, tajemnicze konta, łapówki i orgie z udziałem księży. Bank Watykański pod lupą „Po prostu”

– Pamiętam, że jak przeczytałem wszystkie dokumenty, to zdałem sobie sprawę, że wszystkie wcześniejsze wątpliwości, związane z Bankiem Watykańskim, są prawdziwe – powiedział w programie „Po prostu”, w TVP1 Gianluigi Nuzzi, dziennikarz śledczy, który ujawnił wiele watykańskich sekretów. To właśnie jemu kamerdyner Benedykta XVI przekazał niegdyś sekretną papieską korespondencję. Teraz włoski redaktor bada tajemnice Banku Watykańskiego, który - jak się okazuje - mógł być pralnią brudnych pieniędzy.

Ksiądz miał wyjąć butelkę z rozporka i kazać dziecku symulować seks oralny

Prokuratura bada, czy ksiądz w jednej z miejscowości w gminie Jasień zmuszał dzieci do „innych czynności seksualnych” podczas lekcji religii w...

zobacz więcej

Podczas swoich reporterskich podróży Tomasz Sekielski trafił tym razem za Spiżową Bramę w Rzymie. Dziennikarz postanowił poznać sekrety Watykanu. Okazuje się, że pieniądze, władza i seks to pokusy, którym nie każdy potrafi się tam oprzeć. Walka o władzę, podejrzane operacje finansowe, skandale obyczajowe - to problemy, z którymi od dwóch lat pontyfikatu zmaga się papież Franciszek.

„Bałem się”

Na co dzień poznaje je redaktor Nuzzi. – Wiele razy bałem się o swoje bezpieczeństwo, to chyba normalne – mówił w TVP1. To dzięki niemu poznajemy kolejne watykańskie tajemnice. Dziennikarz trafił m.in. na dokumenty, dotyczące Banku Watykańskiego. – To były dokumenty, już nie jakieś tam plotki. Po tym pomyślałem, że skończy się zmowa milczenia, a kiedy się ją przerywa, kiedy zdradza się sekret, to nie można już zrobić kroku w tył – dodaje.

Bank Watykański to w zasadzie Instytut Dzieł Religijnych, założony w 1942 roku przez Piusa XII. Miał to być swego rodzaju bank, który obsługuje instytucje kościelne w ich działalności dobroczynnej. Przez lata instytut mocno jednak ewoluował.

To były dokumenty, już nie jakieś tam plotki

Dziś Bank Watykański ma 17 tysięcy klientów, a na rachunkach 6 mld euro. Kolejne afery i podejrzenia sprawiły, że trafił na listę organizacji podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy.

Księża na sex party

Porządki w instytucji rozpoczął Benedykt XVI, a kontynuuje Franciszek. Ale liczne tajemnice kryje nie tylko Instytut Dzieł Religijnych. Okazuje się, że za watykańskimi murami odbywają się też seksualne orgie z udziałem księży. Cztery lata temu po raz pierwszy opisał je redaktor Carmelo Abbate z tygodnika „Panorama”. Udając byłego chłopaka swojego homoseksualnego przyjaciela dostał się na jedną z orgii. – Na tej imprezie było mnóstwo księży, wszystko odbywało się otwarcie, bez ukrywania, a ja to nagrywałem ukrytą kamerą – wspomina. – To, co mnie uderzyło wydarzyło się o świcie dzień po imprezie, podczas której wszyscy księża uprawiali seks. Jeden z nich wyszedł do auta po walizkę i przyniósł w niej szaty sakralne. Włożył je i jakby nigdy nic odprawił mszę. W domu, gdzie przez całą noc uprawiał seks – dodaje dziennikarz.

Jakie jeszcze tajemnice kryją mury Banku Watykańskiego? Co już odkryto? Kto uczestniczył w seksualnych orgiach? I co egzorcysta mówił o diable w Watykanie? Zobaczcie program „Po prostu” w TVP1.


ZOBACZ PROGRAM „PO PROSTU”
teraz odtwarzane
„Po prostu” na tropie seksualnego skandalu za murami Watykanu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej