Brytyjczycy ruszają z produkcją grafenu. Niezwykły materiał będzie wytwarzany na ogromną skalę

Wśród wielu niezwykłych właściwości grafenu jest m.in. wodoodporność (fot. UCL Mathematical and Physical Sciences)

Jest całkowicie nieprzemakalny, bardzo rozciągliwy i w dodatku świetnie przewodzi prąd – grafen ma wkrótce całkowicie zmienić świat nowoczesnych technologii. Firma Cambridge Nanosystems otworzyła w angielskim Cambridge nowy zakład produkcyjny tego niezwykłego materiału.

Grafen ostrzeże przed niebezpieczeństwem. Wykryje gazy w kopalni

Nazywany cudem technologii grafen, który dzięki Polakom może już być tanio tworzony w dużych ilościach, teraz może też stać się strażnikiem...

zobacz więcej

Twórcy deklarują, że są w stanie dostarczać rocznie na rynek pięć ton tego materiału o najwyższej jakości. – Traktujemy to wydarzenie jako zwieńczenie ponad dekady prac badawczych prowadzonych na University of Cambridge – wyjaśnia dr Krzysztof Koziol, jeden z założycieli Cambridge Nanosystems.

Firma założona przez naukowców z University of Cambridge opracowała unikalną metodę wytwarzania grafenu na bazie gazów cieplarnianych. Dzięki wykorzystaniu kuli plazmy możliwe jest „łamanie” gazów takich jak metan i dwutlenek węgla i otrzymywanie wysokiej jakości grafenu. Firma planuje niebawem uruchomić sklep internetowy, za pośrednictwem którego będzie można kupić duże ilości grafenu.

Wcześniej tanią metodę produkcji grafenu opracowali także polscy naukowcy z Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Materiał jest używany m.in. przy tworzeniu układów scalonych, wytwarzaniu czujników gazu oraz w przemyśle chemicznym. Jego niezwykłe właściwości, a zwłaszcza ogromna wytrzymałość, kuszą także przemysł wojskowy. Od wielu lat mówi się o wytwarzaniu z grafenu np. kamizelek kuloodpornych.

źródło:

Zobacz więcej