RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Prezydenturę zacząłbym od unieważnienia przetargu na śmigłowce”

– Swoją kadencję zacząłbym od przekonania rządu, by nie zamawiać śmigłowców na zewnątrz. Powtarzam za Jerzym Buzkiem: czy Stany Zjednoczone, Niemcy, czy Francja, posiadając u siebie takie zakłady, zamawiałyby te śmigłowce na zewnątrz? – pytał w programie „Dziś wieczorem” w TVP Info Adam Jarubas, kandydat PSL na prezydenta. Stwierdził także, że obecny prezydent Bronisław Komorowski powinien wziąć udział w debacie kandydatów, ale jeżeli podejmie inną decyzję, to powinna ona zostać uszanowana.

Polscy żołnierze polecą Caracalami. Armia dostanie też Patrioty

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu MON ogłosił, że do kolejnego etapu dopuszczono konsorcjum Airbus Helicopter, które dostarczy Polsce śmigłowce typu EC725 Caracal.

Adam Jarubas zapytany o to, jaka byłaby jego pierwsza decyzja, gdyby objął urząd prezydenta odpowiedział, że przekonanie rządu aby zamawiać śmigłowce i inny sprzęt wojskowy w polskich fabrykach. – Prezydenturę zacząłbym od unieważnienia przetargu. Jeżeli mówimy o patriotyzmie gospodarczym, to powinien być on nie tylko werbalny, ale również faktyczny i ja mocno na to zwracam uwagę – powiedział.

Dodał także, że ostatnie zakupy dla polskiej armii i wybór francuskich maszyn w kolejnym etapie przetargu na śmigłowce, nie był decyzją podjętą ani ze względu na cenę, ani na jakość ani też na miejsca pracy dla Polaków, którzy mieliby te maszyny budować. – Polak powinien dać zarobić Polakowi. Tutaj zdania nie zmienię. Powinniśmy wspierać polski przemysł – mówił.

Tłumaczył, że takie działanie pozwoliłoby na rozwój i dało miejsca pracy, a przeprowadzając takie przetargi i wybierając zagraniczną firmę rząd sprawia, że Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę. – Robimy coś zupełnie odwrotnego – komentował.

Ogórek: jeżeli pan prezydent zdecyduje się przyjść na debatę do TVP, ja na pewno będę także

– Jest mi bardzo przykro i ubolewam nad tym, że pan prezydent pokazał, że całą resztę kandydatów traktuje, jak przegranych i nie przyjdzie na tę...

zobacz więcej

„Klimat dla przedsiębiorczości”

Zapytany o to, co zrobiłby w sprawie emigrujących za granicę Polaków odpowiedział, że to największe wyzwanie dla prezydenta, rządu i parlamentu. W tym roku może paść rekord emigracyjny i wynieść 3 mln wyjeżdżających. – Trzeba działać na wielu polach, wspierać polską rodzinę, dając dobre warunki, żeby ludzie chcieli tutaj mieszkać, rodzić dzieci – mówił.

Jego propozycją dla – jak powiedział – „tworzenia się klimatu dla przedsiębiorczości” jest m.in. progresywny ZUS, który zaczynałby się od niskiej składki, osiągający maksymalną wysokość dopiero w piątym roku. – Dawałby on możliwość okrzepnięcia firmy w ciągu pięciu lat. Wtedy ludzie chętniej by się decydowali na zakładanie biznesów, start-upów. To kompetencja, która powinna wyjść od prezydenta, jako taki pakiet demograficzny – powiedział.

„Uważam, że prezydent Komorowski powinien przyjąć zaproszenie”

Adam Jarubas będzie uczestniczył w debacie kandydatów na prezydenta, która odbędzie się na antenie TVP 5 maja. Na pytanie, czy jego zdaniem prezydent Bronisław Komorowski powinien wziąć w niej udział odpowiedział, że tak. – Uważam, że powinien przyjąć zaproszenie. Pokazują to też Polacy, którzy są pytani o to, bo to jednak jest święto demokracji. Wszyscy jesteśmy na równych prawach. Uważam, że powinien przyjąć zaproszenie do debaty, ale jeśli podejmie inną decyzję, to powinniśmy ją uszanować – powiedział.

Zobacz wyniki sondaży prezydenckich


Obejrzyj cały program „Dziś wieczorem” w TVP Info

źródło:
Zobacz więcej