RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Superczołg Armata T-14, Bumerang, S-400 na paradzie w Moskwie. Rosjanie pokazali zdjęcia

Rosjanie chwalą się swoim sprzętem wojskowym (fot. mil.ru)
Rosjanie chwalą się swoim sprzętem wojskowym (fot. mil.ru)

Najnowsze

Popularne

15 tysięcy żołnierzy, 200 pojazdów opancerzonych i czołgów oraz 150 samolotów – Rosja na paradę zwycięstwa z okazji 70 rocznicy zwycięstwa na faszyzmem mobilizuje swoje siły. W stolicy Rosji zobaczymy m.in. Armatę T-14, określaną przez rosyjskich konstruktorów „superczołgiem nowej generacji”, którego zdjęcia opublikowało ministerstwo obrony.

Rosja buduje szóstego „Boreja”. Trzeci wchodzi właśnie do służby

Uroczystość rozpoczęcia budowy szóstego okrętu podwodnego klasy Borej, Kniazia Suworowa, odbędzie się 26 grudnia – poinformowała agencja TASS,...

zobacz więcej

„Najlepszy na świecie” – to jedno ze skromniejszych określeń rosyjskiego super czołgu. Armata – pierwszy od kilkudziesięciu lat całkowicie nowy rosyjski czołg – zostanie pokazana publicznie na paradzie 9 maja. Konstrukcja ma mieć aktywny system ostrzegania przed zbliżającymi się pociskami, a wieża z armatą będzie całkowicie niezależna od pozostałej części czołgu. Według deklaracji Rosjan możliwości bojowe ich czołgu będą znacząco lepsze od wszystkich konstrukcji zachodnich.

Superplatforma czy superniewypał?

Określenie czołg nie jest do końca precyzyjne. Armata to cała platforma – w zależności od potrzeb na bazie podstawowej, poruszającej się na gąsienicach jednostki, będzie mógł powstać zarówno czołg, jak i transporter opancerzony, bojowy wóz piechoty, pojazd inżynieryjny albo działo samobieżne.

Co więcej, według niektórych źródeł poszczególne elementy mają być stosunkowo proste do wymiany – zamiana Armaty np. z czołgu w transporter nie będzie wymagała budowy pojazdu od podstaw, a jedynie wymiany niektórych elementów.

Konstrukcja ma zastąpić czołgi T-90, które są obecnie na wyposażeniu rosyjskiej armii. Docelowo w armii rosyjskiej ma się znaleźć 2300 „Armat”

Rosja testuje rakiety balistyczne. Buławę wystrzelono w kierunku Kamczatki

zobacz więcej

S-400 i „Bumerangi”

Oprócz Armaty T-14 na paradzie Rosjanie zaprezentują także inne osiągnięcia rosyjskiej techniki. Pojawią się m.in. systemy S-400, czyli rosyjskie rakiety ziemia-powietrze. Według konstruktorów są one zdolne do zestrzelenia jednocześnie sześciu obiektów, znajdujących się w odległości nawet 400 km. - Nie tylko rakiet ale także samolotów, w tym także tych „niewidzialnych” - zapewniają konstruktorzy.

Na paradzie będzie zaprezentowany też „Bumerang” – czyli kołowy transporter opancerzony. To odpowiednik polskiego Rosomaka, który zastąpi wysłużone sowieckie BTR-80. Jego główną funkcją na być rozpoznanie i transport piechoty. Do produkcji mają trafić różne wersje specjalistyczne.Ciekawą konstrukcją ma być też „Kurganiec”. Będzie to ważący około 25 ton lekki wóz bojowych piechoty. Pojazd ma być dobrze rozplanowany i lepiej opancerzony niż poprzednie wersje.

Zdjęcia z prób przed paradą opublikowało na swoich stronach rosyjskie ministerstwo obrony.

Rosjanie odpalają „Armatę”. Będzie niewypał?

Nowy rosyjski czołg projektu Armata ma trafić do armii w 2016 roku. Wcześniej, bo na najbliższej majowej paradzie z okazji zakończenia drugiej...

zobacz więcej

Parada bez europejskich prezydentów

Parada w Moskwie odbędzie się 9 maja 2015 r. Prezydent Czech Milosz Zeman, jak informuje czeska agencja CzTK, jako jeden z niewielu europejskich prezydentów będzie obecny na moskiewskich uroczystościach, ale nie będzie go na Placu Czerwonym podczas wojskowej parady zwycięstwa. Nie będzie tam kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która przyleci do Rosji dzień po defiladzie. Inni europejscy przywódcy nie przylecą w ogóle.

(fot. mil.ru)
(fot. mil.ru)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej