Sondaż: 13 proc. głosów dla Napieralskiego

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się dzisiaj, Bronisław Komorowski (PO) uzyskałby 42 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński (PiS) – 35 proc. Co ciekawe, aż 89 proc. Polaków deklaruje zamiar głosowania w wyborach prezydenckich – wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP przeprowadzonego dla TVP Info.

Z sondażu przeprowadzonego dla TVP Info wynika, że w dalszym ciągu największym poparciem cieszy się Bronisław Komorowski z 42 proc. głosów. Lider PiS traci do niego siedem punktów procentowych.

Na dalszych miejscach bez zmian. Na trzeciej pozycji znalazł się Grzegorz Napieralski, na którego zamierza głosować 13 proc. pytanych.

Na dalszych miejscach uplasowali się Janusz Korwin-Mikke z poparciem w wysokości 3 proc., Andrzej Olechowski (niezależny, wspierany przez SD) i Waldemar Pawlak (PSL) z wynikiem 2 proc. Po 1 proc. otrzymaliby dziś Andrzej Lepper i Marek Jurek. Nikt nie zadeklarował chęci poparcia Bogusława Ziętka i Kornela Morawieckiego.

Bardzo prawdopodobne jest, że dojdzie do drugiej tury. Wtedy wybory wygrałby Bronisław Komorowski z 59-proc. poparciem. Jarosław Kaczyński mógłby liczyć na 41 proc. głosów.

Niecały tydzień temu Komorowski mógł liczyć na 56-proc. poparcie. Z kolei poparcie dla Kaczyńskiego spadło o 3 punkty – z 44 do obecnych 41 proc.

W drugiej turze zwolennicy Waldemara Pawlaka w większości oddaliby głos na Bronisława Komorowskiego (61 proc.). Także elektorat Grzegorza Napieralskiego poparłby kandydata PO (60 proc.). Także ponad połowa (54 proc.) głosujących na Andrzeja Olechowskiego w drugiej turze oddałaby głos na marszałka Sejmu.

TNS OBOP na zlecenie TVP zapytał również Polaków, czy pójdą na wybory. Na pytanie „Czy weźmie Pani/Pan udział w wyborach prezydenckich 20 czerwca 2010?”, aż 63 proc. badanych odpowiedziało, że „zdecydowanie tak”. Kolejne 26 proc. respondentów także raczej skłania się ku udziałowi w wyborach.

Według sondażu zaledwie 5 proc. Polaków zdecydowanie nie pójdzie do urn. W wyborach raczej nie weźmie udziału 4 proc. badanych, a 2 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 15 - 16 czerwca 2010 r. czerwca TNS OBOP metodą telefoniczną na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Czy będziemy mieć rekordową frekwencję? (fot. TVP)
Czy będziemy mieć rekordową frekwencję? (fot. TVP)

źródło: