RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Z bronią wtargnął na posterunek i zabił policjanta – zamach w Bośni

Napastnik miał broń automatyczną i zginął podczas wymiany ognia z policjantami (fot. twitter.com/Amichai Stein)
Napastnik miał broń automatyczną i zginął podczas wymiany ognia z policjantami (fot. twitter.com/Amichai Stein)

Uzbrojony mężczyzna z okrzykiem Allahu Akbar (Bóg jest wielki) zaatakował w poniedziałek posterunek policji w Zvorniku we wschodniej Bośni, zabijając policjanta i raniąc dwóch innych. W wyniku strzelaniny został zabity.

Islamscy terroryści planowali zamach w Stanach Zjednoczonych

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze wpadło na trop terrorystów, którzy planowali przeprowadzenie zamachu na terenie Stanów Zjednoczonych. Śledczym...

zobacz więcej

– Zamachowiec wtargnął wieczorem na posterunek i zaczął strzelać do policjantów. Jeden z nich zginął, a dwóch zostało rannych – powiedziała rzeczniczka policji Aleksanda Szimojlović, dodając, że napastnik został zabity.

Zvornik to miasto leżące w Republice Serbskiej we wschodniej części Bośni przy granicy z Serbią. W czasie wojny w latach 1992-1995 w ramach czystek etnicznych z miasta wyrzucono bądź zabito prawie wszystkich Muzułmanów. Po wojnie wróciło do miasta jedynie ich kilka tysięcy.

Minister bezpieczeństwa Bośni i Hercegowiny (BiH) Dragan Mektić potwierdził, że napastnik miał broń automatyczną i zginął podczas wymiany ognia z policjantami.

Będziemy walczyć przeciwko nim i nigdy im nie przebaczymy

Zamach na premiera Japonii? Radioaktywny dron wylądował na dachu rezydencji

Wyposażony w kamerę i przenoszący niewielką butelkę dron wylądował na dachu rezydencji premiera Japonii Shinzo Abe. Okazało się, że urządzenie jest...

zobacz więcej

Nadzwyczajna sesja rządu

Rząd Republiki Serbskiej wchodzącej w skład BiH zbierze się na nadzwyczajnej sesji. Prezydent Republiki Milorad Dodik powiedział w telewizji, że zamachowiec mógł być przez kogoś inspirowany, chociaż zaatakował posterunek sam.

Miejscowy szef policji Dragan Lukac zaapelował do obywateli o pomoc. Mbr/>
– Będziemy walczyć przeciwko nim i nigdy im nie przebaczymy, lecz policja nie może tego dokonać sama. Potrzebujemy wsparcia obywateli – powiedział Lukac, nie precyzując kogo ma na myśli mówiąc o „nich”.

Imam meczetu w Zvorniku Mustafa Muharemović potępił atak na policję.

Na mocy porozumienia z Dayton, które w 1995 roku zakończyło trzyletni krwawy konflikt zbrojny w Bośni, państwo to współtworzą trzy faktycznie niezależne jednostki terytorialne. Są to Federacja Muzułmańsko-Chorwacka, nieco ustępująca jej pod względem powierzchni Republika Serbska i etnicznie mieszany niewielki okręg wokół miasta Brczko, podległy rządowi centralnemu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej