Polski superkomputer na liście najsilniejszych na świecie. Zobacz moc Prometheusa [WIDEO]

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH oficjalnie zaprezentowano superkomputer Prometheus. Ma największą moc obliczeniową w Polsce. Maszyna o wartości 41 mln zł służyć będzie naukowcom z wielu ośrodków, reprezentujących różne dziedziny nauki.

Komputer bije pióro. Uczniowie nie radzą sobie z pisaniem, nauczyciele biją na alarm

Uczniowie w Niemczech mają coraz większe problemy z odręcznym pisaniem – tak wynika z przeprowadzonych badań. Dzieci piszą coraz wolniej i coraz...

zobacz więcej

Instalacja i testy Prometheusa trwały kilka miesięcy i zakończyły się sukcesem. – Zapotrzebowanie na moce obliczeniowe dla nauki niesłychanie szybko rośnie, dlatego urządzenie jest przygotowane do dalszej rozbudowy – powiedział dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr. Prometheus wyprzedził dotychczasowego lidera, superkomputer Politechniki Gdańskiej, który jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę.

Prometheus posiada również moc obliczeniową odpowiadającą 40 tys. komputerów osobistych klasy PC, a jeden jego dzień obliczeniowy na komputerze osobistym wykonywany byłby przez 100 lat. – Krakowska maszyna będzie jednym z tytanów wśród superkomputerów w Polsce i na świecie – powiedział rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. – To przełom w polskiej nauce – dodał prof. Słomka.

W imię nauki

Nowy superkomputer został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) i kosztował 41 mln zł. Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej. Na potrzeby maszyny zbudowano oddzielny budynek serwerowni wyposażony w potężne zasilanie.

Sam komputer nie zajmuje wiele miejsca - całość mieści się w piętnastu szafach. Według projektantów maszyny, Prometheus jest również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie. Prometheus zajmuje 30. miejsce na liście najszybszych na świecie. Maszyna będzie służyć naukowcom z różnych dziedzin - będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki, nanotechnologii i medycyny.

Prometheus jest najsilniejszym komputerem w Polsce (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

źródło:

Zobacz więcej