RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Excentrycy” Janusza Majewskiego, czyli szalone lata 50.

„Excentrycy”; na zdjęciu Maciej Stuhr i Natalia Rybicka (fot. materiały prasowe)
„Excentrycy”; na zdjęciu Maciej Stuhr i Natalia Rybicka (fot. materiały prasowe)

Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Wojciech Pszoniak grają w nowym filmie Janusza Majewskiego pt. „Excentrycy”. Premiera zaplanowana jest na 2016 r. Na ekranie, obok świetnych aktorów, będzie królował jazz.

Krytycy filmowi uhonorowali Wajdę. Reżyser ze specjalną nagrodą FIPRESCI

Andrzej Wajda uhonorowany w Bari na południu Włoch. Reżyser odebrał w środę specjalną nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych...

zobacz więcej

Główną rolę gra Maciej Stuhr. Na ekranie partnerują mu m.in. Sonia Bohosiewicz, Anna Dymna, Natalia Rybicka, Wiktor Zborowski, Wojciech Pszoniak, Adam Ferency, Marian Dziędziel oraz Władysław Kowalewski. W filmie pojawi się również jazzman Wojtek Mazolewski.

Akcja zawiązuje się jesienią 1957 r., gdy do Polski, po powojennej tułaczce wraca Fabian (Stuhr), jazzman i tancerz. W Ciechocinku, gdzie mieszka jego siostra Wanda, dentystka (Sonia Bohosiewicz). W miasteczku Fabian znajduje pokrewne, muzyczne dusze i zakłada zespół jazzowy, który wkrótce staje się niezwykle popularny. Po mrokach stalinizmu ludzie chcą się bawić. Fabian nawiązuje romans z piosenkarką, Modestą (Rybicka), która występuje razem z jego zespołem. Pewnego dnia kobieta jednak znika. W opowieści pojawia się wątek szpiegowski. Na jaw wychodzą liczne mroczne tajemnice z przeszłości.

„Sils Maria” – wojna pokoleń, starcie kobiet

Reżyser Olivier Assayas opowiada o zderzeniu dwóch spojrzeń na sztukę i dwóch silnych osobowości. Gra, która toczy się między wielką aktorką i jej...

zobacz więcej

„Jazz był religią mojego pokolenia. W pierwszych latach po wojnie zanim zapadła noc stalinizmu do Polski docierała prasa z Zachodu, radio i amerykańskie filmy, a z nimi ta porywająca muzyka. Była to era swingu, era big bandów – wielkich orkiestr, era tańców boogie-woogie. W 1948 roku wszystko to się skończyło, jazz został wyklęty, jako symbol imperialistycznego Zachodu, wrogi i dekadencki, musiał zejść do podziemia. Stalin w końcu umarł, Chruszczow rozwiał wszelkie złudzenia, a Gomułka wzbudził nadzieje na niezawisłość umysłów, jazz wrócił i triumfalnie podbił następne pokolenie, znów stał się synonimem wolności i przynależności do kultury Zachodu” – mówi reżyser filmu Janusz Majewski.

Zdjęcia do filmu realizowane są w Toruniu, Nieszawie i Ciechocinku. Operatorem jest Adam Bajerski („Sztuczki”, „Imagine”, „Bandyta”, „Zmruż oczy’). Autorem muzyki jest Wojciech Karolak.

Janusz Majewski ma na swoim koncie takie filmy jak m.in. „Lokis” (1970)„Zazdrość i medycyna” (1973), „Zaklęte rewiry” (1975), „C.K. Dezerterzy” (1985). Za kamerę powrócił po pięcioletniej przerwie – w 2010 r. nakręcił film pt. „Mała matura”.

Dla TVP zrealizował m.in. serial „Królowa Bona”, wiele spektakli iw Teatrze Telewizji oraz m.in. kultowego „Ja, gore” z serii „Opowieści niezwykłe”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej