RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk pojedzie 7 maja na Westerplatte. „Nie będzie wsparcia militarnego dla Ukrainy. Nie budujmy sobie złudzeń czy iluzji”

– 7 maja będę na Westerplatte. To bardzo dobra idea prezydenta Komorowskiego i innych prezydentów europejskich, żeby pokazać symbolicznie, w bardzo symbolicznym miejscu, jakim jest Gdańsk, że tak naprawdę dzisiaj Europa musi bardzo dobitnie mocno powiedzieć, że wojna zaczęła się i zakończyła po to, żeby nigdy więcej żadne państwo nie użyło zbrojnych argumentów i przemocy wobec drugiego państwa – powiedział na antenie TVP Info Donald Tusk przewodniczący Rady Europejskiej.

Na razie bez ostrzejszych sankcji wobec Rosji? UE wyczekuje

Ostrożny optymizm Unii Europejskiej w sprawie Ukrainy i słabnący apetyt na zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Tak można podsumować dwudniowe,...

zobacz więcej

Tusk był gościem korespondentki TVP w Brukseli Magdaleny Sobkowiak i ukraińskiej dziennikarki telewizji 1 + 1 Ałły Mazur w programie „Minęła dwudziesta”. Przewodniczący RE odpowiadał głównie na pytania dotyczące wyzwań, jakie stoją przed polityką zagraniczną Unii Europejskiej oraz konfliktu na Ukrainie i skuteczności europejskiej dyplomacji.

– Oba dramatyczne wyzwania, jakimi są sytuacja na Ukrainie oraz gwałtowny wzrost nielegalnej imigracji i tragiczne katastrofy na Morzu Śródziemnym, oba te wyzwania są podobnym testem na europejską solidarność – odparł gość TVP Info, pytany o to, które z wyzwań stawiają na pierwszym miejscu państwa członkowskie Unii.

„Wysiłek rozwiązania kwestii konfliktu na Ukrainie drogą dyplomatyczną jest dziś bez alternatywy

Tusk podkreślił, że jego zadaniem było i jest – jak powiedział – uniknięcie wrażenia, że te dwie sprawy konkurują ze sobą. Dodał, że najważniejszym celem, jaki sobie postawił, jest utrzymanie jedności i solidarności europejskiej.

Przewodniczący mówił, że wysiłek rozwiązania kwestii konfliktu na Ukrainie drogą dyplomatyczną „jest dziś bez alternatywy”. – Unia Europejska nie podejmie decyzji, bo nie jest to w jej kompetencjach, o innej formie pomocy np. militarnej. Ale niezależnie od tego, że Unia nie po to została stworzona, to nie ma też atmosfery w Europie, nie ma zbyt wielu entuzjastów takiego rozwiązania – bezpośredniego wsparcia militarnego dla Ukrainy. Nie budujmy sobie złudzeń czy iluzji – zaznaczył Tusk.

Dodał, że przeciwne militarnemu wsparciu są również inne sympatyzujące z Ukrainą państwa, jak Stany Zjednoczone czy Kanada. – Stawiają na dyplomatyczne i pokojowe sposoby rozwiązania tego konfliktu – powtórzył były premier.

teraz odtwarzane
„Wojna zaczęła się i zakończyła po to, żeby nigdy więcej żadne państwo nie użyło zbrojnych argumentów”

Prezydent o obchodach na Westerplatte: chcę zgasić wątpliwości i dyskusję idącą w złą stronę

– Chcę zgasić wątpliwości i dyskusję idącą w złą stronę – powiedział we wtorek w radiu Tok FM Bronisław Komorowski. Prezydent uważa, że...

zobacz więcej

– Czy one są skuteczne? – zapytał. – Na pewno nie jest to skuteczność wystarczająca, zwłaszcza z punktu widzenia Ukrainy. Nie przyniosły wraz z sankcjami skutku natychmiastowego i totalnego, ale z drugiej strony zatrzymanie tej najgorętszej fazy konfliktu i masywnych walk na Ukrainie, to z całą pewnością skutek jednolitego stanowiska europejskiego – ocenił Tusk.

„Władze rosyjske są przejęte są faktem, jak bardzo Europa jest solidarna i jednolita we wspieraniu Ukrainy”

– Moim zdaniem, to nie jest tak mało, bo jak patrzę na reakcję władz rosyjskich, to przejęci są faktem, jak bardzo Europa jest solidarna i jednolita we wspieraniu Ukrainy. Chociaż z pewnością to wsparcie nie jest wystarczające i chociaż z pewnością to wsparcie nie załatwia problemu w sposób definitywny – przyznał.

Na pytanie, czy pojedzie na uroczystości na Westerplatte, które organizuje prezydent Bronisław Komorowski, Tusk odparł: – 7 maja będę na Westerplatte nie tylko dlatego, że jest to miejsce ważne dla mnie, co roku w dniu rocznicy wybuchu wojny uczestniczę tam w uroczystościach. To ponadto bardzo dobra idea prezydenta Komorowskiego i innych prezydentów europejskich, żeby pokazać symbolicznie, w bardzo symbolicznym miejscu, jakim jest Gdańsk, że tak naprawdę dzisiaj Europa musi bardzo dobitnie mocno powiedzieć, że wojna zaczęła się i zakończyła po to, żeby nigdy więcej żadne państwo nie użyło zbrojnych argumentów i przemocy wobec drugiego państwa – podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.

Obchody rocznicy zakończenia II wojny światowej, organizowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczną się dyskusją 7 maja. W nocy z 7 na 8 maja odbędą się uroczystości na Westerplatte.

źródło:
Zobacz więcej