RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Mamuty włochate wrócą na Ziemię? Naukowcy odczytali cały genom wielkich ssaków

Mamuty miały nawet 3,4 m wysokości (fot. flickr.com/ Tyler Ingram)
Mamuty miały nawet 3,4 m wysokości (fot. flickr.com/ Tyler Ingram)

Czy niedługo doczekamy się powrotu do życia legendarnych mamutów? Okazuje się, że jest to coraz bardziej realne. Międzynarodowy zespół naukowców ułożył właśnie cały genom mamuta włochatego – informuje BBC News. Chodzi o materiał genetyczny, zawarty w podstawowym zespole chromosomów.

W Rosji znaleźli mamuta południowego

To się nazywa wielkie znalezisko... Rzadko spotykane szczątki jednego z pierwszych mamutów – mamuta południowego – odkryto w rosyjskiej republice...

zobacz więcej

Działający w USA zespół badaczy chce ustalić, jakie cechy miał ten olbrzymi ssak, który wymarł około 10 tys. lat temu, czym różnił się od obecnych słoni i jak starał się przetrwać epokę lodowcową. Trwają już m.in. badania, polegające na wszczepianiu genów mamuta do komórek macierzystych słoni. Informacje o postępach w układaniu genomu opublikowano w „Journal Current Biology”.

Wróci do życia?

– Te doniesienia, o ułożeniu całego łańcucha DNA mamuta, na pewno pomogą tym, którzy starają się przywrócić tę wielką istotę do życia – mówi dr Love Dalén ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie. – Zapewne obserwowanie żywego mamuta sprawiłoby naukowcom wiele uciechy. Mogliby zbadać, jak się zachowuje, jak się porusza – dodaje.

Według Szweda jest jednak i ciemna strona tych badań. – Taki eksperyment mógłby wywołać cierpienie słonic, a to nie byłoby etyczne – uważa. Uczony dodaje, że badania akurat jego zespołu nie mają na celu wskrzeszenie mamuta. Ale np. istnieje pewna fundacja w San Francisco, która chce tego dokonać.


Najnowsze wyniki badań przybliżają realizację głównego celu amerykańskiej fundacji Long Now. „Chcemy przywrócić mamuty światu i zasiedlić nimi obszary tundry w Eurazji i Ameryce Północnej” – zapowiadają jej członkowie.

Na razie zespół naukowców, który odkrył genom, stara się zbadać, co takiego stało się, że zwierzęta wyginęły.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej