RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mamuty włochate wrócą na Ziemię? Naukowcy odczytali cały genom wielkich ssaków

Mamuty miały nawet 3,4 m wysokości (fot. flickr.com/ Tyler Ingram)

Czy niedługo doczekamy się powrotu do życia legendarnych mamutów? Okazuje się, że jest to coraz bardziej realne. Międzynarodowy zespół naukowców ułożył właśnie cały genom mamuta włochatego – informuje BBC News. Chodzi o materiał genetyczny, zawarty w podstawowym zespole chromosomów.

W Rosji znaleźli mamuta południowego

To się nazywa wielkie znalezisko... Rzadko spotykane szczątki jednego z pierwszych mamutów – mamuta południowego – odkryto w rosyjskiej republice...

zobacz więcej

Działający w USA zespół badaczy chce ustalić, jakie cechy miał ten olbrzymi ssak, który wymarł około 10 tys. lat temu, czym różnił się od obecnych słoni i jak starał się przetrwać epokę lodowcową. Trwają już m.in. badania, polegające na wszczepianiu genów mamuta do komórek macierzystych słoni. Informacje o postępach w układaniu genomu opublikowano w „Journal Current Biology”.

Wróci do życia?

– Te doniesienia, o ułożeniu całego łańcucha DNA mamuta, na pewno pomogą tym, którzy starają się przywrócić tę wielką istotę do życia – mówi dr Love Dalén ze Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie. – Zapewne obserwowanie żywego mamuta sprawiłoby naukowcom wiele uciechy. Mogliby zbadać, jak się zachowuje, jak się porusza – dodaje.

Według Szweda jest jednak i ciemna strona tych badań. – Taki eksperyment mógłby wywołać cierpienie słonic, a to nie byłoby etyczne – uważa. Uczony dodaje, że badania akurat jego zespołu nie mają na celu wskrzeszenie mamuta. Ale np. istnieje pewna fundacja w San Francisco, która chce tego dokonać.


Najnowsze wyniki badań przybliżają realizację głównego celu amerykańskiej fundacji Long Now. „Chcemy przywrócić mamuty światu i zasiedlić nimi obszary tundry w Eurazji i Ameryce Północnej” – zapowiadają jej członkowie.

Na razie zespół naukowców, który odkrył genom, stara się zbadać, co takiego stało się, że zwierzęta wyginęły.

źródło:
Zobacz więcej