MSZ nie planuje pozwów za przekłamywanie historii. „To by się kończyło długimi rozprawami”

– Gdybyśmy wszystkich chcieli pozywać do sądów, to by się kończyło bardzo długimi rozprawami, gdzie na wokandzie byłaby historia Polski. Nie wiem, czy to jest dobry pomysł – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Rafał Trzaskowski. Wiceminister spraw zagranicznych odniósł się w ten sposób do sugestii opozycji, że szefa FBI Jamesa Comeya należy pozwać za słowa sugerujące współodpowiedzialność Polaków za Holokaust.

Biały Dom zablokował przeprosiny szefa FBI? „Według mojej wiedzy to zupełna bzdura”

– To jest według mojej wiedzy zupełna bzdura. Nigdy nie widziałem takiego tekstu – powiedział ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Stephen...

zobacz więcej

Szef FBI James Comey w przemówieniu wygłoszonym 15 kwietnia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie mówił o „mordercach i ich wspólnikach z Niemiec, Polski, Węgier”. Później wycofał się ze swoich słów i – w liście do ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa – wyraził ubolewanie, słowo „przepraszam” jednak nie padło.

„Reakcja była natychmiastowa. Uważam, że jest efekt”

– Reakcja rządu polskiego (na słowa szefa FBI – red.) była natychmiastowa, nasz ambasador w Waszyngtonie wręczył notę, ambasador USA w Warszawie został wezwany do MSZ. Uważam, że jest efekt, bo widzieliśmy, że jednak dyrektor FBI próbuje się wycofać z tych swoich słów – powiedział Rafał Trzaskowski, jeszcze zanim podano informację o liście Comeya.

Zapytany o ewentualne dalsze działania dyplomacji w tej sprawie, powiedział: – Wysłanie noty i wezwanie ambasadora to są w języku dyplomacji bardzo ostre zachowania i tak naprawdę nie wyobrażam sobie, co moglibyśmy jeszcze więcej zrobić.

Brudziński: za kłamstwa o „polskich obozach” można wyegzekwować wysokie odszkodowania

– Gdyby rząd polski, prezydent, reagowali odpowiednio na kłamstwa związane z tzw. polskimi obozami zagłady, to wtedy każdy – również ważny urzędnik...

zobacz więcej

„Lepiej pracować nad popularyzowaniem naszej wizji historycznej”

– Gdybyśmy wszystkich chcieli pozywać do sądów, to by się kończyło bardzo długimi rozprawami, gdzie tak naprawdę na wokandzie byłaby historia Polski. Nie wiem, czy to jest dobry pomysł – powiedział. Skomentował w ten sposób sugestie kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy, który zachęca polski rząd do wystąpienia przeciwko Comeyowi na drogę prawną.

– Lepiej jest szybko reagować, tak jak dyplomacja powinna, no i pracować nad tym, żeby ta nasza wizja historyczna była popularyzowana w takich krajach, jak Stany Zjednoczone – podkreślił gość TVP Info.

teraz odtwarzane
Trzaskowski o odrzuceniu oferty Świdnika: Francuzi też będą inwestować w Polsce

Siemoniak: związki zawodowe i producenci nie będą narzucać, co mamy kupić

– Interes państwa nie jest tożsamy z interesem jednego zakładu. Ważne są miejsca pracy, ale kierujemy się podstawowym interesem państwa –...

zobacz więcej

„Francuzi też będą inwestować w Polsce”

Rafał Trzaskowski nawiązał również do krytykowanej przez opozycję decyzji o przejściu francuskiego Caracala do dalszych testów w przetargu na śmigłowiec dla polskiej armii. Okazuje się, że do chóru krytyków dołączył europoseł PO Jerzy Buzek, który na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach mówił: – Nie wyobrażam sobie, żeby Francja, USA, czy jakikolwiek inny kraj, który produkuje na swoim terenie dwa niezłe śmigłowce, które kupuje cały świat, zdecydował się na zakup innych maszyn.

– To bardzo ostre słowa, na to mam jedną odpowiedź: Francuzi też będą inwestować w Polsce – powiedział gość TVP Info. Dodał, że „będą jeszcze przetargi, polskie przedsiębiorstwa będą mogły startować i być może wygrają”. Jako najbliższą szansę dla polskich firm wskazał przetarg na duże śmigłowce szturmowe.

– Na pewno będziemy z Jerzym Buzkiem rozmawiać, bo jeśli jeden z czołowych polityków PO jest rozgoryczony, to na pewno trzeba mu wyjaśnić, dlaczego te decyzje zostały podjęte. A zostały podjęte w interesie państwa, a nie konkretnego zakładu – powiedział Rafał Trzaskowski.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej