RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ławrow: nie można pozwolić na rozrywanie Ukrainy na kawałki

Według Ławrowa w Europie działają „amerykańscy emisariusze”, którzy podburzają UE przeciwko Rosji(fot.PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Według Ławrowa w Europie działają „amerykańscy emisariusze”, którzy podburzają UE przeciwko Rosji(fot.PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Najnowsze

Popularne

– Strategicznym celem USA jest przeszkodzenie rozwojowi partnerstwa Rosji z Unią Europejską, zwłaszcza z Niemcami – ocenił minister sprawa zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Dodał także, że „integralność Ukrainy jest niezbędna dla zachowania pokoju i bezpieczeństwa w Europie”.

Prezydent Słowacji do Ławrowa: to wy ponosicie odpowiedzialność za wschodnią Ukrainę

Prezydent Słowacji Andrej Kiska ma nadzieję, że Władimir Putin zmieni postawę wobec Ukrainy. – Rosja ponosi odpowiedzialność za stabilizację na...

zobacz więcej

Ławrow mówił o tym wywiadzie dla trzech największych stacji radiowych w Rosji – Echo Moskwy, Goworit Moskwa i Sputnik. Pytania zadawali mu redaktorzy naczelni tych rozgłośni, Aleksiej Wieniediktow, Siergiej Dorenko i Margarita Simonjan.

Wiele miejsca poświęcił relacjom ze Stanami Zjednoczonymi. – Dla nich ważne jest, aby ktoś zawsze od nich był uzależniony. W wypadku kryzysu ukraińskiego – by nie pozwolić nam i UE pogłębić partnerstwo, a jeszcze lepiej odrzucić wstecz perspektywy takiego partnerstwa, zwłaszcza między Rosją i Niemcami – stwierdził.

Szef dyplomacji rosyjskiej podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, że jest to strategicznym celem Stanów Zjednoczonych. – To nie są moje domysły. Mam źródła, którym ufam – podkreślił.

„Krymscy Tatarzy już nie mają problemów”. Ławrow po protestach przeciw zamknięciu tatarskiej telewizji

– Rosja rozwiązała już wszystkie problemy trapiące krymskich Tatarów – przekonywał szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podczas sobotniej wizyty w...

zobacz więcej

Emisariusze Stanów Zjednoczonych

Ławrow zauważył, że „doszło już do tego, że w jednym z państw wschodnioeuropejskich, które wyzwalała Armia Czerwona, amerykańscy emisariusze domagają się od rządu przyspieszenia demontażu pomników bohaterom II wojny światowej”.

Minister odmówił sprecyzowania, którego konkretnie kraju to dotyczy.

Rozrywanie Ukrainy

Szef dyplomacji Rosji podkreślił, że integralność Ukrainy jest niezbędna dla zachowania pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Według niego rozłam na Ukrainie doprowadzi do tego, że NATO będzie próbować skierować ten kraj przeciwko Rosji.

– W naszych interesach nie leży rozrywanie Ukrainy na części. W naszym interesie jest zachowanie jej neutralności, przede wszystkim w sensie wojskowo-politycznym – oznajmił. – Chcemy, by na Ukrainie panował pokój i spokój. Aby tak było, należy zachować Ukrainę jako integralne państwo – powiedział.

– Nie wolno pozwolić, by rozrywano ją na kawałki, a takie głosy rozlegają się w niektórych krajach Europy, które w wyniku II wojny światowej ustąpiły część swoich terytoriów obecnemu państwu ukraińskiemu – oznajmił. Zapytany, czy chodzi o Polskę, szef dyplomacji Rosji odpowiedział „nie tylko”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej