RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polak potrafi. Rządowa strona internetowa czynna od 8.30 do 15.30

Strona Internetowa Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działa tylko przy użyciu Internet Explorer(fot. Pixabay.com)
Strona Internetowa Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działa tylko przy użyciu Internet Explorer(fot. Pixabay.com)

To nie żart. Strona Internetowa Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działa tylko w dni robocze od godziny 8.30 do 15.30. W dodatku tylko w jednej przeglądarce internetowej, a żeby się na niej zalogować, trzeba spełnić szereg warunków i mimo to sukces nie jest gwarantowany. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, „dedykowana tylko dla instytucji raportujących o transakcjach przekraczających ponad 15 tys. euro oraz podejrzanych”, a ogólnodostępna strona GIIF działa całą dobę..

NIK: urzędy centralne nie działają efektywnie. Rośnie biurokracja

Mechanizmy kontrolne sprawdzające jakość w funkcjonowaniu ministerstw i urzędów centralnych się nie sprawdzają. Taki wniosek płynie z raportu...

zobacz więcej

„Zapraszamy później. Strona Generalnego Inspektora Informacji Finansowej działa tylko w dni robocze od 8:30 do 15:30” – na taki komunikat natkniemy się podczas próby zalogowania się na giif.mofnet.gov.pl/giif/ po godzinie 15.30.

Ale to nie wszystko. Wcześniej musimy spełnić kilka warunków i wypełnić specjalną instrukcję.


Internet Explorer – wymagany

Pierwsza ważna sprawa to posiadanie przeglądarki internetowej Internet Explorer, bo tylko na tej działa ta strona. Gdy będziemy próbowali wejść na portal np. z Mozilli Firefox lub Google Chrome, zobaczymy taki ekran:


Jeśli już uda nam się załadować stronę, to następnie trzeba pobrać PDF z instrukcją konfiguracji przeglądarki IE, który został przygotowany dla systemów Windows Vista i Windows 7. To konieczne, aby wyłączyć tryb bezpieczny oraz dodać stronę Ministerstwa Finansów do zaufanych.

Następnie trzeba pobrać dodatek do przeglądarki i wczytać certyfikaty. Jednak nam nie udało się tego zrobić, bo tajemnicą pozostało, skąd można je pobrać. W efekcie nie udało nam się zalogować na stronie Głównego Inspektora Informacji Finansowej.

Specjalna strona

Po południu otrzymaliśmy wyjaśnienia od resortu finansów.

„Uprzejmie informujemy, że strona internetowa: GIIF: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/giif/ czynna jest całą dobę we wszystkie dni tygodnia i służy do informowania zainteresowanych o działalności GIIF.

Natomiast adres https://www.giif.mofnet.gov.pl/giif/ funkcjonujący od ponad 10 lat, jest kanałem przeznaczonym jedynie do przesyłu plików zawierających informację o transakcjach w formie teletransmisji. Strona ta jest dedykowana tylko dla instytucji raportujących do GIIF, np. takich jak banki, czy inne instytucje finansowe, a także notariuszy i jest jednym z kanałów przesyłu informacji o transakcjach przekraczających ponad 15 tys. euro oraz podejrzanych.

Raportowanie odbywa się zgodnie z wymogami przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucje zobowiązane do takich czynności korzystają z tej możliwości tylko w dni robocze, pomiędzy godz. 8.30 a 15.30. Dostępność strony we wskazanych godzinach wynika ze sposobu organizacji przyjmowania danych za pomocą tego kanału, bazującego na analizie zasad bezpieczeństwa transferu.

Jednocześnie oprócz strony Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (tj. https://www.giif.mofnet.gov.pl/giif/) instytucje obowiązane przekazują informacje o transakcjach na udostępnioną 24h na dobę skrzynkę mailową, a także na nośnikach magnetycznych lub papierze” – czytamy w komunikacie ministerstwa finansów.

źródło:
Zobacz więcej