RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Antyterroryści wyprowadzili anarchistów z pustostanu w Katowicach. „Wykorzystanie jednostki było niewspółmierne do sytuacji”

Grupę 21 anarchistów, okupujących kamienicę przy ul. Mariackiej, usunęli nad ranem katowiccy policjanci. Nikt nie został ranny. Anarchiści zorganizowali swoją akcję z okazji rozpoczynającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. „Atak uznajemy za bezprawny akt przemocy wymierzony w prawa obywatelskie” – piszą anarchiści i zapowiadają demonstrację przeciw działaniom policji.

Aktywistka obsypała szefa EBC konfetti. „Koniec z dyktaturą!”

Chwile grozy przeżył Mario Draghi szef Europejskiego Banku Centralnego. Gdy przemawiał podczas konferencji we Frankfurcie został zaatakowany przez...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik katowickiej policji Jacek Pytel, grupa ubranych na czarno osób z zasłoniętymi twarzami pojawiła się w pustostanie w niedzielę około godz. 20. Zajęli dom i puszczali głośną muzykę.

Początkowo policjanci próbowali z nimi rozmawiać – powiedział kom. Pytel w rozmowie z TVP Info – ale „te osoby nie reagowały i przed godz. 6 rozpoczęliśmy akcję – do kamienicy weszli policjanci z oddziału antyterrorystycznego”. – Wtedy na policjantów posypała się lawina petard butelek i innych niebezpiecznych przedmiotów. 21 osób zostało usuniętych siłą z kamienicy – relacjonował rzecznik.

Podkreślił, że ani funkcjonariusze, ani żadna z zatrzymanych osób nie odniosła obrażeń. Zatrzymanym zarzucono naruszenie miru domowego.

„Atak uznajemy za bezprawny akt przemocy”

Anarchiści zapewniają na Facebooku, że „osoby znajdujące się w budynku nie były agresywne, a ich celem było zamanifestowanie poglądów, a nie prowokowanie policji”. W ich ocenie „wykorzystanie jednostki antyterrorystycznej było niewspółmierne do sytuacji”.

„Nasze działania miały charakter pokojowy i w zamyśle stanowić miały przeciwwagę dla wizji ekonomii przedstawianej nam przez władzę podczas EEC (Europejskiego Kongresu Gospodarczego – przyp. red.). Atak uznajemy za bezprawny akt przemocy wymierzony w prawa obywatelskie” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym przez nich na portalu społecznościowym.

Na wczesne popołudnie zapowiedzieli demonstrację przeciwko akcji policji. Ogłosili też, że „z chwilą zatrzymania nasi towarzysze rozpoczęli strajk głodowy”.

Zobacz film opublikowany przez anarchistów:

„Policja zamknęła ulicę Mariacką z dwóch stron, kilka godzin temu pojawiła się straż pożarna i oddziały prewencji. Otoczyli skłot i przygotowują się do wejścia. Skłotersi cały czas są w środku i nie planują się poddawać” – piszą.

Policja zamknęła ulicę Mariacką z dwóch stron, kilka godzin temu pojawiła się straż pożarna i oddziały prewencji. Otoczyli skłot i przygotowują się do wejścia. Skłotersi cały czas są w środku i nie planują się poddawać

Posted by Antykongres on 19 kwietnia 2015

Prezydent: nie ma konkurencyjności bez innowacyjności

– Największym wyzwaniem jest realny postęp w zakresie innowacyjności – przekonywał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas sesji inauguracyjnej...

zobacz więcej

6 tys. uczestników katowickiego kongresu

W 7 Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach uczestniczy ponad 6 tys. osób, w tym unijni komisarze, ministrowie różnych państw i szefowie największych firm. Spotkanie otworzył w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski.

Podczas obrad omawiane będą tematy najważniejsze dla przyszłości Europy, jak kwestia inwestycji, które mają pobudzić wzrost gospodarczy na starym kontynencie. Uczestnicy zastanowią się też, jak wdrażać innowacje i budować gospodarkę opartą na wiedzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej