RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rekordowa fala imigrantów na włoskim wybrzeżu. Władze alarmują: sytuacja jest krytyczna

Od początku tego roku na Morzu Śródziemnym zginęło co najmniej 950 osób (fot. flickr.com/gisella g)
Od początku tego roku na Morzu Śródziemnym zginęło co najmniej 950 osób (fot. flickr.com/gisella g)

11 tysięcy nielegalnych imigrantów przypłynęło w ciągu ostatniego tygodnia do Włoch. Exodus z wybrzeży Libii narasta w lawinowym tempie, a władze w Rzymie przygotowują plan uporania się z sytuacją, którą już określa się jako krytyczną. Z kolei biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców podało, że od początku roku na Morzu Śródziemnym zginęło co najmniej 950 osób.

Nawet 400 nielegalnych imigrantów mogło zatonąć u wybrzeży Libii. Płynęli do Włoch

Prawie 400 nielegalnych imigrantów, w tym wiele dzieci, mogło utonąć u wybrzeży Libii po tym jak łódź, którą płynęli do Włoch przewróciła się i...

zobacz więcej

Wraz z pogłębianiem się chaosu w ogarniętej wojną domową Libii, której wybrzeże opanowały gangi przemytników ludzi, do rekordowych rozmiarów wzrasta fala uchodźców z wielu krajów Afryki wypływających na kutrach, łodziach i pontonach w kierunku Włoch.

Obecnie włoska Straż Przybrzeżna notuje około 1500 nielegalnych imigrantów dziennie. Nie ma natomiast żadnych dokładnych szacunków, ile osób ginie podczas przeprawy na włoskie wybrzeże. Według biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców od początku tego roku w Morzu Śródziemnym zginęło co najmniej 950 osób.

12 imigrantów utonęło w drodze do Włoch, bo muzułmanie pobili się z chrześcijanami

Podczas przeprawy imigrantów pontonem z Libii do Włoch doszło do bójki. Dwanaście osób utonęło. Według pierwszych ustaleń ludzie ci zostali...

zobacz więcej

Ośrodki dla uchodźców przepełnione

Niemal każdego dnia przybysze opowiadają o kolejnych tragediach, których byli świadkami. Wielu takich informacji o zatonięciach łodzi nie można zweryfikować. Imigranci relacjonują także to, co dzieje się w obozowiskach w Libii, gdzie być może nawet setki tysięcy ludzi koczują w straszliwych warunkach, oczekując na przerzut do Włoch.

Ogromny napływ nielegalnych imigrantów wystawia na wielką próbę całą włoską strukturę pomocy i udzielania gościny tym ludziom. Sytuacja w ośrodkach dla uchodźców i imigrantów, zwłaszcza na Sycylii i Lampedusie, jest dramatyczna. Przebywa w nich kilka razy więcej ludzi niż są one w stanie pomieścić.

(fot. flickr.com/ gisella g)
(fot. flickr.com/ gisella g)

Płynęli do Europy, mało nie utonęli. Włosi uratowali 1,5 tysiąca imigrantów

zobacz więcej

Liga Północna ostrzega: przybędzie nawet 200 tys. osób

Ministerstwo spraw wewnętrznych rozesłało do władz lokalnych w całym kraju okólnik z poleceniem pilnego znalezienia tysięcy miejsc dla wciąż przypływających imigrantów. Każdy region miałby przyjąć do 700 do 1500 osób.

Z wielu stron napływają jednak odmowne odpowiedzi. Szczególny opór wobec postulatu udzielenia gościny notuje się w miejscowościach rządzonych przez niechętną imigrantom, prawicową Ligę Północną, której politycy ostrzegają, że należy oczekiwać przybycia 200 tysięcy uchodźców.

Władze Lombardii zawiadomiły z kolei MSW, że nie mogą wygospodarować miejsc z powodu rozpoczynającej się 1 maja wystawy Expo w Mediolanie.

Sekretarz generalny włoskiego episkopatu biskup Nunzio Galantino w rozmowie z Radiem Watykańskim zarzucił krajom europejskim, że "elegancko umywają ręce wobec dramatu, który dla Włoch jest coraz trudniejszy do zniesienia".

źródło:

Zobacz więcej