RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Wracamy tu, by przynieść modlitwę i nadzieję”. Marsz Żywych upamiętnił ofiary Zagłady

Marsz Żywych odbędzie się już po raz 24. (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Marsz Żywych odbędzie się już po raz 24. (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Najnowsze

Popularne

Ok. 10 tys. Żydów z różnych kontynentów i młodych Polaków oddało w czwartek hołd ofiarom Holokaustu podczas Marszu Żywych. Ramię w ramię przeszli trzykilometrową trasą z byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. – Wracamy tu 70 lat później, by przynieść modlitwę i nadzieję. (...) Niech każdy krok w tym miejscu będzie upamiętnieniem ofiar – mówił przewodniczący Marszu Shmuel Rosenman.

Marsz Żywych w hołdzie ofiarom Holokaustu

zobacz więcej

Przewodniczący Marszu przypomniał, że 70 lat temu wojska sowieckie nadeszły za późno, by pomóc wszystkim więźniom Auschwitz. – Kilka tysięcy pozostało żywych w tym opuszczonym obozie. (...) Ponad 1,1 mln, w znaczącej większości Żydów, zginęło. (...) Wracamy tu 70 lat później, by przynieść modlitwę i nadzieję. (...) Niech każdy krok w tym miejscu będzie upamiętnieniem ofiar – mówił Shmuel Rosenman.

Zwracając się do ocalonych i młodych uczestników, Żydów i wszystkich ludzi dobrej woli, apelował, by Marsz stał się sprzeciwem wobec dehumanizacji i nietolerancji, a zarazem krokiem ku lepszej przyszłości ludzkości.

Przesłanie od Franciszka

Przesłanie do uczestników skierował papież Franciszek. „Wszystkie wysiłki i walka na rzecz życia są godne pochwały i bez wyjątku zasługują na wsparcie. Z tego powodu popieram inicjatywy, które walczą nie tylko ze śmiercią, ale także z tysiącami dyskryminacyjnych fobii, które nas zniewalają i zabijają” – napisał Ojciec Święty. Papież prosił Boga o błogosławieństwo dla wszystkich walczących o życie, równość i godność.

Marsz Żywych wyruszył spod bramy obozowej z napisem „Arbeit macht frei” w byłym Auschwitz I. Tysiące uczestników, m.in. były naczelny rabin Izraela Meir Lau, szefowa resortu edukacji Austrii Gabriele Heinisch-Hosek i zwierzchnik społeczności żydowskiej Wiednia Oskar Deutsch, przeszło pod pomnik ofiar w byłym Auschwitz II-Birkenau, gdzie obyła się główna ceremonia.

W Birkenau, między ruinami dwóch największych komór gazowych, zapłonęło sześć pochodni. Symbolizują m.in. ocalonych z Holokaustu, sprawiedliwych, którzy ratowali Żydów, 6 mln zgładzonych oraz 1,5 mln zamordowanych dzieci. Zmówiono modlitwy: kadisz oraz żałobną El male rachamim.

Ramię w ramię

Wśród maszerujących był Rafael z Meksyku. Wyznał, że zwiedzając były obóz czuł smutek i złość. – Jednak, gdy ustawiliśmy się w kolumnie, gdy ruszyliśmy, poczułem ogromną nadzieję, bo wiem, że coś takiego drugi raz nie może się już wydarzyć. Choć antysemityzm jest nadal obecny, pokazujemy, że jesteśmy mu przeciwni i jesteśmy silniejsi – powiedział.

Żydom, głównie młodzieży, towarzyszyli rówieśnicy z Polski. Alicja Paczkowska z gimnazjum w Cieszkowach Świętokrzyskich chciała oddać hołd ofiarom. – To ważne właśnie dziś znaleźć się w miejscu, gdzie cierpiało i umierało tak wielu ludzi – powiedziała. Uczennica zabrała ze sobą białoczerwoną flagę. Jak dodała chce w ten sposób przypomnieć, że w Auschwitz ginęli także Polacy, a zarazem podkreślić dumę z polskości. Opiekunka świętokrzyskich gimnazjalistów Agata Pasternak dodała, że poprzez udział w Marszu jej podopieczni poznają historię Auschwitz i staną się wrażliwsi na krzywdę ludzką.

Trasę Marszu pokonał były polski więzień Auschwitz Bogdan Bartnikowski. – Oprócz ponad miliona Żydów, którzy przeszli przez Auschwitz i albo wyszli żywi, albo tu zginęli, do obozu trafiły dziesiątki tysięcy Polaków. Jestem jednym z nich. (...) Uważam, że Polacy powinni tu dziś być. (...) To wyraz solidarności z wszystkimi ofiarami Auschwitz; Żydami, których było najwięcej, ale także choćby jeńcami sowieckimi. Chciałem pójść ramię w ramię z młodzieżą – powiedział.

Niemcy przepraszają

W uroczystości uczestniczyła grupa Niemców. Jeden z jej członków powiedział, że Auschwitz jest dla jego narodu miejscem tragicznym. – Uświadamiamy sobie co zrobili Niemcy Żydom, Polakom i wielu innym. Przyjechaliśmy tu, aby pozdrowić uczestników Marszu, szczególnie Żydów i przeprosić za to co tu się stało, za Holokaust – mówił.

Uczestnicy Marszu nieśli flagi Izraela, a także krajów, z których przyjechali. Na rampie w Birkenau, gdzie Niemcy przeprowadzali selekcję deportowanych Żydów, zostawili setki drewnianych tabliczek symbolizujących macewy, żydowskie nagrobki.

Ok. 10 tys. Żydów oraz młodych Polaków przeszło w Marszu Żywych	(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Ok. 10 tys. Żydów oraz młodych Polaków przeszło w Marszu Żywych (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Młodzi Żydzi i Polacy przeszli w Marszu Żywych

Z Auschwitz 1 do Auschwitz 2 Birkenau przeszedł doroczny Marsz Żywych. W ten sposób kilka tysięcy Żydów z całego świata oddało hołd ofiarom zagłady...

zobacz więcej

Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady stworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię Żydów w Polsce, spotykają się z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Organizowane są od 1988 r. przypadają tradycyjnie w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), którego data związana jest z powstaniem w getcie warszawskim.

Śmierć ok. 6 mln Żydów

W tym roku Marsz Żywych przypada w 70 rocznicę zakończenia II wojny. Uroczystość zbiegła się także z innym wydarzeniem z przeszłości. 16 kwietnia 1947 r. na terenie byłego obozu Auschwitz I stracony został jego twórca i pierwszy komendant Rudolf Hoess.

W Holokauście zginęło ok. 6 mln żydów. W obozie Auschwitz Niemcy zgładzili ponad 1,1 mln osób, z czego ok. 1 mln było żydami. Polski żyd Dawid Wongczewski, deportowany 20 czerwca 1940 r., był pierwszą śmiertelną ofiarą obozu. Zmarł zamęczony kilkanaście dni później. Masowe transporty do obozu rozpoczęły się w 1942 r., ale dokładna data ich początku nie jest znana. Najliczniejszą grupę deportowanych żydów stanowili obywatele Węgier – ok. 430 tys., a także obywatele II Rzeczypospolitej – ok. 300 tys. W Auschwitz Niemcy mordowali żydów z krajów okupowanych i państw satelickich.

Obóz w Auschwitz-Birkenau (fot. flickr.com/ Jordi Escuer)
Obóz w Auschwitz-Birkenau (fot. flickr.com/ Jordi Escuer)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej