Grupiński: sejmowa komisja śledcza ws. SKOK-ów nieunikniona

– Sposób powiązania polityków PiS ze SKOK-ami jest tak mocny, że komisja śledcza jest nieunikniona – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Rafał Grupiński, szef klubu parlamentarnego PO. W jego ocenie, powołanie takiej komisji byłoby możliwe jeszcze w obecnej kadencji Sejmu.

„Komisja ws. SKOK-ów nie powstanie ze względów formalnych. PO chodzi o zamieszanie polityczne”

– Komisja śledcza ws. SKOK-ów oczywiście nie powstanie, ponieważ nie ma ku temu żadnych podstaw prawnych – zauważył Mariusz Kamiński w programie...

zobacz więcej

W Sejmie działa obecnie podkomisja nadzwyczajna do spraw realizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Rafał Grupiński przypomniał, że na jej posiedzenia był, bez powodzenia, wzywany Andrzej Duda.

– Nie stawił się trzykrotnie, zlekceważył posłów i autorytet Sejmu. Nie chciał odpowiedzieć przed tą komisją i przed opinia publiczną na pytania, które chcieliśmy mu postawić – o jego rolę w blokowaniu nadzoru nad SKOK-ami, czyli dawania szansy na wyprowadzenie senatorowi Biereckiemu pieniędzy ze związanej ze SKOK-ami fundacji do prywatnej spółki. W tej sytuacji prawdopodobnie nie mamy wyjścia, moim zdaniem komisja śledcza będzie konieczna – powiedział polityk PO.

Piechociński: PiS był adoratorem systemu SKOK, ale nie poprę komisji śledczej

– Nie ma co ukrywać, PiS był adoratorem tego systemu i często przeciwstawiał się poddawaniu SKOK-ów dodatkowym mechanizmom kontroli – powiedział w...

zobacz więcej

„Wiedza, jaką uzyskaliśmy, okazała się porażająca”

Grupiński nie wykluczył, że komisja powstanie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. – To będzie zależało oczywiście od klubów parlamentarnych, ale mam nadzieję, że dowiemy się o tym już w najbliższych tygodniach – powiedział.

Przyznał, że początkowo do sprawy powołania komisji śledczej Platforma podchodziła ostrożnie – „dopóki wiedza, jaką uzyskaliśmy, nie okazała się tak porażająca”.

– Okazuje się, że sposób powiązania polityków PiS ze SKOK-ami jest tak mocny – jak widać chociażby z doniesień medialnych – tak wieloletni i tak mocno nastawiony na czerpanie zysków dla środowiska politycznego, że komisja śledcza, moim zdaniem, jest nieunikniona – podkreślił gość TVP Info.

teraz odtwarzane
„Duda karmi się wyłącznie niechęcią do Komorowskiego”

PO zarzuca podwójne finansowanie kampanii Dudy. PiS odpowiada: Platforma atakuje w popłochu

Zarówno Kasa Stefczyka, jak i komitet wyborczy Andrzeja Dudy złamały prawo – twierdzi senator PO Łukasz Abgarowicz. Platforma składa do PKW...

zobacz więcej

„Duda karmi się wyłącznie niechęcią do Komorowskiego”

Nawiązując do kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, Rafał Grupiński zwrócił uwagę, że kandydat PiS na prezydenta nie mówi nic pozytywnego, co chciałby w Polsce zrobić. – Prezentowanie z takim uporem kampanii negatywnej pokazuje pustkę zaplecza Andrzeja Dudy, brak pomysłów na rządzenie i brak pomysłu na Polskę – powiedział.

– Pamiętam tylko: to zawetuję, to zniosę, tego nie będzie. W zasadzie jeszcze nie słyszałem żadnego pozytywnego punktu w programie Andrzeja Dudy. Karmi się on wyłącznie niechęcią do Bronisława Komorowskiego i złymi emocjami jeśli chodzi o ocenę tych pięciu lat prezydentury – mówił gość TVP Info.

– Myślę, że Andrzej Duda większego poparcia nie osiągnie, właśnie ze względu na brak pozytywnego programu – podkreślił Grupiński.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej