Putin cofnął embargo na sprzedaż rakiet S-300 do Iranu

Rosja anulowała zakaz dostawy do Iranu systemów obrony przeciwrakietowej (fot. Wikipedia)

Rosja anulowała zakaz dostawy do Iranu systemów obrony przeciwrakietowej S-300. Dekret podpisał prezydent Rosji Władimir Putin. Informację o tym podała agencja RIA-Nowosti, powołując się na służby prasowe Kremla.

Szef MSZ Syrii: wkrótce otrzymamy pociski S-300 od Rosji

Pociski S-300 i inną nowoczesną broń dostarczą „wkrótce” Syrii Rosjanie – ogłosił minister spraw zagranicznych tego kraju Walid el-Mualim. Odniósł...

zobacz więcej

Rosja podpisała wart 800 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie Iranowi rosyjskiego systemu S-300 w 2007 roku, bez względu na obiekcje Stanów Zjednoczonych i Izraela. Kontrakt został jednak zerwany w 2010 roku za prezydentury Dmitrija Miedwiediewa.

Moskwa argumentowała, że podstawą decyzji o wstrzymaniu dostawy systemu były sankcje nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Niepokój w regionie po zawarciu układu nuklearnego. Iran uspokaja, ale też grozi

– Iran pragnie mieć dobre stosunki z wszystkimi państwami regionu. Teheran traktuje bezpieczeństwo swoich sąsiadów tak jak własne – powiedział szef...

zobacz więcej

Walka o irański rynek

Decyzja ta, jak zauważa Reuters, zapadła, gdy światowe mocarstwa - w tym Rosja - osiągnęły z Iranem ramowe porozumienie dotyczące jego programu nuklearnego. Jest ona sygnałem, że Moskwa może zyskać „przewagę na starcie” w wyścigu o korzyści z ewentualnego cofnięcia sankcji wobec Teheranu – pisze Reuters.

Rosja podpisała wart 800 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie Iranowi rosyjskiego systemu S-300 w 2007 roku, bez względu na obiekcje Stanów Zjednoczonych i Izraela. Kontrakt nie był jednak realizowany. Moskwa argumentowała, że podstawą decyzji o wstrzymaniu dostawy systemu były sankcje nałożone na Iran przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Iran wysyła żołnierzy do Jemenu? Milicja: zatrzymaliśmy oficerów elitarnej Gwardii Rewolucyjnej

To zatrzymanie może jeszcze bardziej pogorszyć relacje Iranu i Arabii Saudyjskiej. Jemeńska lokalna milicja poinformowała, że zatrzymała w Adenie...

zobacz więcej

Rezolucja ONZ

Zakaz przekazywania Teheranowi nowoczesnego uzbrojenia zawierała rezolucja Rada Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku. W sierpniu 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret dotyczący realizacji tej rezolucji, zamrażając kontrakt z Iranem.

Teheran wszedł na drogę sądową, domagając się przed sądem w Genewie 4 miliardów USD odszkodowania za niezrealizowanie kontraktu. Rosja zamierza jednak ubiegać się o wycofanie tego pozwu. Argumentuje, że niewywiązanie się z kontraktu wynikało z postanowień Rady Bezpieczeństwa ONZ, nakładającej ograniczenia na dostawy uzbrojenia dla Iranu.

źródło:
Zobacz więcej