RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy gospodarczy porządek świata. Tak za 15 lat ma wyglądać lista najbogatszych państw

Za 15 lat Chiny mają praktycznie zrównać się ze Stanami pod względem wysokości PKB (fot. Flickr/Dylan Walters/Hugi Ólafsson/N i c o l a)

Chiny tuż przed Stanami Zjednoczonymi i gwałtowny skok Indii – tak ma wyglądać pierwsza trójka największych gospodarek świata w 2030 roku. Swoje przewidywania dotyczące poziomu PKB państw świata zaprezentował właśnie amerykański Departament Rolnictwa.

Dane nie kłamią: Chiny wyprzedziły USA i są największą gospodarką świata

Czegoś takiego nie było od końca XIX wieku. Najnowsze dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że Stany Zjednoczone nie są już...

zobacz więcej

Waszyngton przyznaje, że choć Stany utrzymają gospodarczą dominację na świecie, tuż za nimi znajdą się Chiny. Państwa te będą miały za 15 lat PKB w wysokości odpowiednio 24,8 i 22,2 biliona dolarów. Według amerykańskiego resortu rolnictwa chińska gospodarka powiększy się zatem ponad dwukrotnie w ciągu 15 lat.Zaskoczeniem może być miejsce trzecie. W ciągu półtorej dekady Indie mają przeskoczyć Japonię, Brazylię, Niemcy, Francję i Wielką Brytanię pod względem wysokości PKB.

W 2030 roku wielkość ich gospodarki będzie wynosić 6,6 bln dolarów, o 0,2 mld więcej niż Japonia. Do pierwszej piątki załapią się Niemcy z PKB w wysokości 4,5 bln dolarów.

źródło:
Zobacz więcej