RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sondaż TNS dla „Wiadomości”: Komorowski powiększa przewagę, Kukiz zastąpił Ogórek na podium

Najnowsze

Popularne

46 proc. badanych, którzy planują wziąć udział w majowych wyborach prezydenckich, zamierza głosować na Bronisława Komorowskiego; 24 proc. – na Andrzeja Dudę; 6 proc. – na Pawła Kukiza – wynika z kwietniowego sondażu TNS Polska zrealizowanego dla „Wiadomości” TVP1.

Sondaż TNS dla „Wiadomości”: PO wyraźnie przed PiS. Tylko cztery partie w nowym Sejmie

Liderem najnowszego sondażu poparcia partyjnego jest Platforma Obywatelska, drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z Solidarną Polską...

zobacz więcej

W porównaniu z sondażem z marca, poparcie dla ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego wzrosło o 1 pkt. proc. Z kolei poparcie dla kandydata PiS Andrzeja Dudy spadło o 3 pkt. proc.

Trzecie miejsce w sondażu zajął kandydat niezależny Paweł Kukiz, który odnotował 6-procentowe poparcie wyborców (wzrost o 4 pkt. proc.). Kandydat partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke niezmiennie może liczyć na 4-procentowe poparcie. Magdalena Ogórek w sondażu uzyskała 3 proc. poparcia (spadek o 2 pkt. proc.).

2 proc. wyborców zadeklarowało w kwietniu chęć zagłosowania na lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota (wzrost o 1 pkt. proc.). 1 proc. badanych (tyle samo, co przed miesiącem) zagłosowałoby na kandydata PSL Adama Jarubasa i Grzegorza Brauna.

13 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt. proc.) pytanych, na kogo oddadzą swój głos w majowych wyborach, odpowiedziało „trudno powiedzieć”.

Ponad połowa Polaków pójdzie do wyborów

Zamiar wzięcia udziału w wyborach 10 maja w sposób zdecydowany zadeklarowała w kwietniu ponad połowa badanych (56 proc.). 27 proc. respondentów odpowiedziało, że raczej pójdzie na wybory. 7 proc. ankietowanych na pewno nie pójdzie do urn wyborczych, tyle samo – 7 proc. – raczej nie weźmie udziału w wyborach. 3 proc. badanych jeszcze nie wie, czy weźmie udział w głosowaniu.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-8 kwietnia 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat metodą wywiadów telefonicznych (CATI).

Zamiar wzięcia udziału w wyborach 10 maja zadeklarowała w kwietniu ponad połowa badanych (56 proc.)
Zamiar wzięcia udziału w wyborach 10 maja zadeklarowała w kwietniu ponad połowa badanych (56 proc.)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej