RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ukraiński parlament uznał członków UPA za „bojowników za wolność”. W dniu wizyty Komorowskiego

Ustawa została przyjęta po wystąpieniu w parlamencie Bronisława Komorowskiego (fot. PAP/Paweł Supernak)
Ustawa została przyjęta po wystąpieniu w parlamencie Bronisława Komorowskiego (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w czwartek ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niezależność kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej. Projekt ustawy wniósł syn komendanta UPA Jurij Szuchewycz.

Chcą uznania UPA za bojowników o niepodległość Ukrainy. Starcia pod parlamentem

Około 50 osób zatrzymała ukraińska milicja po przepychankach z demonstrantami, którzy we wtorek próbowali wedrzeć się do budynku parlamentu....

zobacz więcej

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 271 deputowanych w 450-osobowym ukraińskim parlamencie. „Państwo uznaje, że bojownicy o wolność w XX wieku odegrali główną rolę w odrodzeniu ukraińskiej państwowości, proklamowanej 24 sierpnia roku 1991” – głosi przyjęta ustawa.

Przewiduje ona możliwość zapewnienia weteranom i ich rodzinom zniżek i innych socjalnych gwarancji, uznaje odznaczenia i stopnie wojskowe walczących o niepodległość, które przyznano im w formacjach, w jakich służyli.

Ustawa zakłada też karanie wszystkich tych, którzy okazywaliby lekceważenie dla weteranów lub negowali celowość ich walki.

UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA zginęło około 100 tys. Polaków.

Ukraińcy uczcili 106. rocznicę urodzin Stepana Bandery. Marsze w całym kraju

zobacz więcej

Zakaz komunistycznych symboli

Parlament Ukrainy przyjął w czwartek także ustawę zakazującą propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli.

Jednym z głównych punktów tej ustawy, której projekt przygotował rząd, jest uznanie komunistycznego totalitarnego reżimu lat 1917-1991 za system przestępczy, który prowadził politykę państwowego terroru. Za przestępczy uznano też nazistowski system totalitarny. Wprowadzono zakaz propagowania nazizmu, narodowego socjalizmu, związanych z nimi symboli.

Rada Najwyższa ustanowiła 8 maja Dniem Pamięci i Pojednania na cześć ofiar drugiej wojny światowej. Postanowiono, że 9 maja będzie w dalszym ciągu Dniem Zwycięstwa nad nazizmem w drugiej wojnie światowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej