Koncert Bregovicia w Polsce odwołany. Przez występ na Krymie

Koncerty Bregovicia są odwoływane przez jego występ na Krymie w marcu tego roku (fot. Flickr/ Chiara Marra)

Organizatorzy Life Festivalu w Oświęcimiu odwołali koncert Gorana Bregovicia. Jak tłumaczą, taką decyzję podjęli po występie artysty na anektowanym przez Rosję Krymie. Wcześniej koncert Bregovicia odwołali także Ukraińcy.

Występ Bregovicia w Kijowie odwołany po koncercie na Krymie

– Postanowiliśmy odwołać koncert Gorana Bregovicia, który był zaplanowany na 16 maja 2015 roku – ogłosił organizator występu znanego muzyka. Choć...

zobacz więcej

Występ muzyka miał się odbyć 20 czerwca. „26 marca br. Goran Bregović wystąpił w Sewastopolu, na terenie zaanektowanego przez Rosję Krymu. Aneksja Półwyspu Krymskiego, do której doszło z pogwałceniem zasad prawa międzynarodowego, jest zagrożeniem dla trwałości pokoju na świecie. Według raportów światowych organizacji monitorujących sytuację na świecie, na terenie Krymu wciąż dochodzi do przypadków łamania praw człowieka, ograniczania wolności, w tym słowa oraz prześladowania mniejszości etnicznych. Dlatego też, publiczne wypowiedzi artysty po koncercie, w których Bregović bagatelizował fakt wystąpienia na zaanektowanych bezprawnie terenach, a także jednocześnie dystansował się od potępienia zbrojnej interwencji Rosji na Ukrainie, są sprzeczne z wartościami, które przyświecają twórcom i pomysłodawcom Life Festivalu” – czytamy w oświadczeniu organizatorów.

„Nie prosiłam ich, by mnie bronili, bo i niby przed kim?”. Tak wyglądała aneksja Krymu

Zielone ludziki, naginanie rzeczywistości i błyskawiczny przebieg wydarzeń – tak rok temu wyglądała operacja aneksji Krymu przez Rosję. Moskwa...

zobacz więcej

Sprzeczny z duchem festiwalu

Fundacja Peace Festival, która od sześciu lat zajmuje się organizacją występów w Oświęcimiu, tłumaczy że wypowiedzi Bregovicia są nie do zaakceptowania. „Postawa Gorana Bregovića w ostatnich tygodniach, a także wypowiedzi artysty, będące następstwem jego występu w Sewastopolu, są niestety, co odnotowujemy ze szczerą i nieskrywaną przykrością, sprzeczne z główną ideą Life Festivalu. Dlatego też, kierując się wyznawanymi przez nas wartościami, postanowiliśmy zrezygnować z powierzenia Goranowi Bregoviciowi misji ambasadora tegorocznej edycji Life Festivalu oraz jednocześnie zdecydowaliśmy się na odwołanie jego występu, zaplanowanego w ramach tegorocznego LFO” – głosi komunikat.

Wcześniej występ serbskiego artysty został odwołany także w Kijowie. Również wtedy jako powód podano jego pobyt na Krymie.

Bregović to serbski kompozytor znany m.in. z muzyki robionej do filmów Emira Kusturicy m.in. „Arizona Dream” czy „Underground”. W Polsce współpracował z Krzysztofem Krawczykiem i Kayah. W swoich kompozycjach łączy różne gatunki w tym muzykę ludową, elektroniczną i rockową.

źródło:
Zobacz więcej