Seremet: jest drugi stenogram z Tu-154 M wykonany przez innego biegłego

Andrzej Seremet (fot. wikipedia.org)

– Mamy dwa załączniki, które obejmują badania fonoskopijne. Jeden fonoskop rozpoznał te wypowiedzi, które ukazały się ostatnio w sferze publicznej. Inny biegły przedstawił tę opinię w nieco zmniejszonym zakresie, pod innym względem kategoryczności rozpoznania identyfikacji głosowej – powiedział „Wiadomościom” TVP1 prokurator generalny Andrzej Seremet.

Prokuratura: opublikowane stenogramy zawierają nieścisłości, będzie wniosek o śledztwo ws. przecieku

- Ujawnione przez media stenogramy są niekompletne - powiedział na konferencji prasowej Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej,...

zobacz więcej

Andrzej Seremet zdradził dziennikarzowi „Wiadomości”, że stenogramy z prezydenckiego Tu-154 M ujawnione niedawno przez RMF FM nie są jedynymi, którymi dysponuje prokuratura wojskowa. – Na potrzeby tzw. kompleksowej opinii biegłych sporządzono jeszcze jedną opinię fonoskopijną, która nieco różni się, głównie kategorycznością rozpoznania identyfikacji głosowej – wyjaśnił.

Dwa stenogramy z kokpitu prezydenckiego samolotu

– Mamy dwa takie załączniki, które obejmują badania fonoskopijne. Jeden fonoskop rozpoznał te wypowiedzi, które ukazały się ostatnio w sferze publicznej. Inny biegły przedstawił tę opinię nieco zmniejszonym zakresie - mówił Seremet. Jak wyjaśnił, istnieją więc dwie opinie, których autorami są dwie różne osoby.

Seremet podkreślił, że różnice pomiędzy opiniami wymagają skonfrontowania i wyjaśniania przez prokuratorów wojskowych, ponieważ niektóre rozpoznane frazy nie były rozpoznane przez Instytut Ekspertyz Sądowych. Dlatego podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod koniec marca prokuratorzy nie opublikowali tych stenogramów. – To jedyny powód dla którego prokuratorzy wstrzymali się przed takim krokiem – mówił Seremet.

Ewa Błasik: chcą zrzucić winę na mojego męża, a jego priorytetem było bezpieczeństwo

– Jest mi wstyd za polską prokuraturę. Nie ma możliwości, by mój mąż ingerował w pracę pilotów – powiedziała Ewy Błasik, żona Dowódcy Sił...

zobacz więcej

Biała księga śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej

Prokurator poinformował też, że po zakończeniu śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej zostanie wydana tzw. biała księga. – Zbierzemy wszystkie informacje i dokumenty, które towarzyszyły temu śledztwu. Ujawnimy je i myślę, że opinia publiczna będzie mogła poznać, jak olbrzymi stopień trudności piętrzy się przed tym śledztwem i jak są one pokonywane przez prokuratorów – powiedział.

Absurdem nazwał informacje, jakoby miał naciskać na prokuratorów, aby nie ujawniali nowych stenogramów. Dopytywany o moment (kampanię wyborczą-red.), w jakim przecieki ujrzały światło dzienne odparł, że „są jakieś granice absurdu”.

– Prokuratura czyni wszystko, aby jak najszybciej skończyć to śledztwo, bo jesteśmy atakowani także za to, że to śledztwo się ślimaczy. Co jest zupełną nieprawdą – powiedział. W jego ocenie mamy 90 procent śledztwa za sobą.

Seremet ubolewa nad tym, że takie informacje wyciekają. – Jestem przekonany, że żaden z prokuratorów nie miał z tym nic wspólnego, ale zobaczymy jakie efekty przyniesie śledztwo – ocenił. W jego opinii źle się stało, że te informacje wyszły na jaw tuż przed rocznicą katastrofy, bo niepotrzebnie podniosły emocje.

„Trzy osoby miesiącami odsłuchiwały nagrania. Różnice mogą wynikać ze sposobu pracy”

Radio RMF FM opublikowało we wtorek fragmenty z najnowszej opinii biegłych, którzy na nowo odczytali zapis rejestratora rozmów w kokpicie...

zobacz więcej

Śledztwo ws. wycieku informacji z prokuratury

We wtorek radio RMF FM poinformowało, że dotarło do najnowszej opinii biegłych powołanych przez prokuraturę wojskową, którzy na nowo odczytali zapis rejestratora rozmów w kokpicie tupolewa. Według rozgłośni, że stenogramu wynika, iż w kabinie pilotów do samego końca przebywała osoba opisana przez biegłych jako Dowódca Sił Powietrznych. Według dziennikarzy radia sugestie o konieczności lądowania miały też padać z ust dyrektora protokołu dyplomatycznego Mariusza Kazany. Naczelna Prokuratura Wojskowa oświadczyła, że w publikacji jest szereg nieścisłości. Zapowiedziała też wniosek o śledztwo ws. wycieku informacji z ich postępowania.

źródło:
Zobacz więcej