RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

W hrubieszowskim muzeum zrekonstruowano twarz prehistorycznego wojownika

Dzięki badaniom zębów naukowcy ustalili, że wojownik miał 47 lat (fot. za: muzeum-hrubieszow.com.pl)

Rekonstrukcję twarzy człowieka z II tysiąclecia p.n.e. będzie można zobaczyć na wystawie „Wojownik i Księżniczka”, która zostanie otwarta 25 kwietnia w muzeum w Hrubieszowie (Lubelskie). W rekonstrukcji pomogli specjaliści w zakresie medycyny sądowej.

Odkryto najstarsze szczątki człowieka. LD 350-1 bez wątpienia był Homo

Najstarszy ślad przedstawiciela rodzaju Homo, do którego należy także człowiek rozumny, to LD 350-1. Tak naukowcy nazwali skamieniały kawałek...

zobacz więcej

Wystawa w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica będzie prezentowała efekty archeologicznych wykopalisk w Rogalinie pod Hrubieszowem, gdzie odkryto groby ludzi z wczesnej epoki brązu, należących do tzw. kultury strzyżowskiej, z pierwszej połowy II tysiąclecia p.n.e.

– Na wystawie pokażemy manekin mężczyzny, odtworzony na podstawie dobrze zachowanego szkieletu, wraz z rekonstrukcją jego twarzy wykonaną przez specjalistów w zakresie medycyny sądowej – powiedziała kuratorka wystawy, Anna Hyrchała z hrubieszowskiego muzeum, która też kierowała wykopaliskami w Rogalinie.

Wykryto zmiany nowotworowe

W grobie tego człowieka archeolodzy znaleźli bogate wyposażenie z elementami broni, m.in. krzemienne groty strzał i noża bądź włóczni, dlatego nazwali go Wojownikiem-Myśliwym. Jego manekin na wystawie będzie uzbrojony w łuk, kołczan ze strzałami, krzemienny nóż oraz sierp. Dobrze zachowana czaszka pradawnego człowieka pozwoliła specjalistom z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu na odtworzenie jego twarzy. Włosy, brodę, zmarszczki na twarzy zrekonstruowano na podstawie jego wieku.

– Na wystawie będzie można zobaczyć wydruk czaszki wojownika na drukarce 3D, wykonany z dokładnością do tysięcznych części milimetra, a także prezentację, jak się robi taki trójwymiarowy wydruk – powiedziała Hyrchała.

Koniec poszukiwań Cervantesa? W Madrycie znaleziono jego szczątki

Szczątki autora „Don Kichota”, czyli Miguela de Cervantesa znaleziono w krypcie kościoła w Madrycie. Na razie nie poddano ich jednak badaniom...

zobacz więcej

Wiek ustalono dzięki... uzębieniu

Dzięki badaniom zębów naukowcy ustalili, że wojownik miał 47 lat. Badania jego szkieletu, przy użyciu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, pozwoliły wykryć w piszczeli zmiany nowotworowe, łagodną postać kostniaka śródkostnego. Nie udało się jednak ustalić przyczyny jego śmierci, mogły ją spowodować obrażenia, które nie pozostawiły śladów w szkielecie.

Kim była księżniczka?

Na wystawie będzie portret młodej kobiety, której kości odkryto w jednym z grobów. Archeolodzy nazwali ją Księżniczką, bo jej grób miał najbogatsze wyposażenie. Było w nim m.in. kilkanaście miedzianych ozdób, zausznice, opaska na głowę spięta z tyłu okuciem z miedzianej blachy, 90 paciorków fajansowych, a także pięć zawieszek z muszli pochodzących z Morza Śródziemnego lub Czarnego.

Kobieta miała około 20 lat. W jej grobie, w pobliżu głowy znaleziono fragmenty szkieletu 7-9 letniego dziecka, którego jednak nie była matką. Portret pokazuje przypuszczalny wygląd Księżniczki, gdyż jej czaszka miała zniszczoną część twarzową podczas obrzędów pogrzebowych z użyciem ognia.

Na wystawie pokazane będą zabytki archeologiczne znalezione w grobach: naczynia gliniane, narzędzia krzemienne, ozdoby z miedzi i kości, paciorki fajansowe. W okularach 3D będzie można oglądać trójwymiarowe fotografie części szkieletów. Zaprezentowane zostaną rysunki, przedstawiające zwyczaje pogrzebowe ludzi kultury strzyżowskiej, wykonane przez artystę Mirosława Kuźmę na podstawie dokumentacji opracowanej przez archeologów. Wystawę będzie można oglądać do końca lipca.

źródło:

Zobacz więcej