Raport

#FabrykahejtuPO

Polscy strażacy przeszkolą i wyposażą jednostki w Afryce

Straż pożarna w Kenii jest fatalnie wyposażona (fot. Flickr/spanaut)

Niemal milion złotych – taka jest wartość projektu Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, który zakłada przeszkolenie i wyposażenie straży pożarnej w Kenii i Etiopii. Pieniądze na ten cel przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Klacz utknęła na dnie kanionu. Zobacz, jak uratowali ją włoscy strażacy

Spektakularną akcję ratunkową przeprowadzili strażacy z Kalabrii we Włoszech. Na dnie kanionu w paśmie górskim utknęła klacz. Zwierzę tkwiło w...

zobacz więcej

Strażacy we wschodniej Afryce, zarówno ochotnicy jak zawodowcy, są słabo przeszkoleni i w zasadzie pozbawieni podstawowego sprzętu jak węże gaśnicze czy aparaty tlenowe. Brakuje im specjalistycznych uniformów i odzieży ognioodpornej. Na akcje nierzadko idą w dresach czy kombinezonach roboczych.

Rośnie ryzyko pożarów

Wojciech Wilk, prezes PCPM i koordynator projektu strażackiego, tłumaczy, że strażacy w Kenii i Etiopii są nie tylko nieprzygotowani do gaszenia pożarów, ale także ratowania ofiar katastrof takich jak powodzie czy osunięcia ziemi. Jak tłumaczy Wilk, sytuacja jest dramatyczna. Szybki wzrost liczby ludności sprawia, że w wielu regionach – m.in. Machakos i Kiambu w Kenii czy Hawasse w Etiopii – buduje się domy niespełniające podstawowych wymogów przeciwpożarowych. To zwiększa ryzyko wystąpienia pożarów.

– W etiopskim mieście Hawassa strażacy nie mogą skutecznie gasić pożarów bez zbliżania się do ognia na niebezpieczną dla nich odległość. Nie mają specjalistycznej odzieży, ani profesjonalnego strażackiego wyposażenia. Jedyne, co posiadają, to puste aparaty oddechowe, ok. 100 metrów węży i dwie prądnice. To musi wystarczyć na 300 tys. mieszkańców – opowiada Wilk.

Szkolenia również z ratownictwa

Dzięki pomocy MSZ fundacja zaangażowała specjalistów Państwowej Straży Pożarnej oraz ratowników, którzy pomogą w tworzeniu jednostek ochotniczej straży pożarnej w najuboższych dzielnicach miast w Kenii i Etiopii. Polacy przeprowadzą szkolenia nie tylko w zakresie walki z pożarami, ale także powodziami i innymi katastrofami. Strażacy w tych krajach zdobędą również umiejętności z ratownictwa wodnego, ewakuacji osób z wysokich budynków, ratowania ofiar wypadków drogowych czy zawaleń.

Przeszkolone jednostki otrzymają też specjalistyczny sprzęt. Powiat Murunga w Kenii otrzyma wóz strażacki. Łączna wartość pomocy wynosi ponad 912 tys. zł.

źródło:

Zobacz więcej