RAPORT

Pogarda

Pizza a prawa gejów. Chrześcijański lokal podzielił Amerykanów

Pizzeria została zamknięta – słowa właścicielki spotkały się z falą krytyki (fot. combo: flickr.com Seth Werkheiser/GuillaumePaumier)
Pizzeria została zamknięta – słowa właścicielki spotkały się z falą krytyki (fot. combo: flickr.com Seth Werkheiser/GuillaumePaumier)

Najnowsze

Popularne

Właściciele pizzerii w niewielkim miasteczku Walkerton w stanie Indiana znaleźli się w centrum amerykańskiej debaty na temat religii i praw gejów. Reakcja na ich słowa, że nie dostarczyliby pizzy na wesele pary homoseksualnej była tak gorąca, że musieli zamknąć swój biznes.

Gwiazdy bojkotują markę Dolce&Gabbana. Za słowa o „syntetycznych dzieciach” par homoseksualnych

zobacz więcej

Rodzina O'Connorów określała swoją pizzerię mianem chrześcijańskiej. Na ścianach ich restauracji wisiały cytaty z biblii oraz krzyże. Każdego dnia przed otwarciem w pizzerii odbywała się modlitwa. – Gdyby para gejów przyszła do nas by zamówić pizzę na ich ślub, musielibyśmy odmówić – stwierdziła właścicielka Memories Pizza Crystal O'Connor podkreślając, że nigdy nie odmówiłaby pizzy tylko dlatego, że ktoś ma inną orientację seksualną.

Pół miliona dolarów wsparcia

Jej wypowiedź wywołała jednak lawinę komentarzy, krytyki, a nawet pogróżek. Początkowo władze miasteczka skierowały w rejon pizzerii patrole policji. Ostatecznie właściciele zamknęli restaurację. Jednak przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zebrali dla nich 500 tysięcy dolarów, a na specjalne konto wpływają kolejne pieniądze.

Państwo O'Connor znaleźli się w centrum trwającego w USA sporu, czy odmowa upieczenia tortu, przygotowania bukietu kwiatów czy wykonania innej usługi dla małżeństwa gejów mieści się w ramach wolności religijnej, czy jest dyskryminacją.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej