„Kłamliwe informacje o zbrodniach NKWD w Katyniu”. Wnuk Stalina oskarża historyka

Jewgienij Dżugaszwili, wnuk Józefa Stalina, zarzucił Wasilijemu Żarkowowi „rehabilitację nazizmu” (fot. Wikipedia)

Za Katyń pod sąd? Być może. Jewgienij Dżugaszwili, wnuk Stalina, zarzuca rosyjskiemu historykowi Wasilijowi Żarkowowi rozpowszechnienie „kłamliwych faktów” o zbrodniach Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej. Chodzi m.in. o obwinianie oficerów NKWD o wymordowanie polskich oficerów w Katyniu.

Wielka Brytania wiedziała, kto stoi za mordem katyńskim i milczała. MSZ ujawnia dokumenty

zobacz więcej

Wniosek do Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej wpłynął 2 kwietnia.

Jewgienij Dżugaszwili, wnuk Józefa Stalina, zarzucił Wasilijemu Żarkowowi, kierownikowi katedry politologii moskiewskiej Szkoły Wyższej Nauk Socjalnych i Ekonomicznych „rehabilitację nazizmu” i chce postępowania karnego. Dla siebie wnioskuje o status osoby pokrzywdzonej.

Dżugaszwili powołuje się na Norymbergę

Według Dżugaszwilego naukowiec, w jednym ze swoich artykułów, publiczne rozpowszechnienia kłamliwe fakty dot. działalności Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej, które są sprzeczne z ustaleniami Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze w 1946 r. Zdaniem wnuka Stalina chodzi też m.in. o kłamliwe informacje o rzekomych zbrodniach dokonanych w Katyniu przez funkcjonariuszy NKWD wiosną 1940 roku na kilku tysiącach polskich oficerów, którzy trafili do radzieckiej niewoli po 17 września 1939 r.

75 lat temu, na mocy politycznej decyzji Moskwy, NKWD rozpoczęło likwidację obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Na mocy tejże decyzji wymordowano także obywateli polskich uwięzionych na zajętych przez ZSRR wschodnich terenach II RP. W wyniku zbrodni katyńskiej śmierć poniosło ok. 22 tys. osób.

źródło:
Zobacz więcej