Sprzedał drzwi za 175 dolarów. Nie wiedział, że jest na nich graffiti Banksy’ego

Na drzwiach Banksy namalował płaczącą grecką boginię Niobe (fot. YouTube)

Mieszkaniec Gazy w zeszłym roku stracił niemal wszystko. Jego dom w czasie zeszłorocznej wojny zamienił się w ruinę. Ocalały jedynie potężne metalowe drzwi, które sprzedał za 175 dolarów. Okazało się, że było na nich graffiti jednego z najbardziej znanych artystów świata, ukrywającego się pod pseudonimem Banksy.

Nowe prace Banksy’ego. Artysta znowu „zabrał głos” w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie

Jeden z najbardziej znanych, ale wciąż anonimowy twórca street artu – Banksy – zaprezentował swoje nowe prace. Artysta, którego twórczość wzbudza...

zobacz więcej

Twórca jest znany z krytykowania kapitalizmu i polityki światowych mocarstw, a często posługuje się przy tym zaskakującymi metodami. Dlatego niewykluczone, że historia drzwi z jego graffiti to jego kolejna prowokacja.

Według CNN Rabea Darduna, który ma szóstkę dzieci, sprzedał drzwi by mieć pieniądze na ich utrzymanie. Wziął za nie 175 dolarów, choć miłośnicy współczesnej sztuki z pewnością byliby gotowi kupić je za prawdziwą fortunę. Na drzwiach znajdował się bowiem malunek greckiej bogini z ukrytą w dłoniach twarzą. – Kupiec nas oszukał. Mój dom jest kompletnie zniszczony. Poprosiliśmy o zwrot drzwi – mówi Darduna.

Banksy odwiedził Gazę w lutym, pozostawiając po sobie kilka graffiti. Oprócz prac na murach, artysta zrealizował kilkuminutowy film okraszony sarkastycznym sloganem: „Odkryj w tym roku nową destynację”.Banksy tworzy od lat 90., ale nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości.

źródło:
Zobacz więcej