Polska czuwała w 10. rocznicę śmierci JPII. Znicze na ulicach, modlitwy i... sztafeta na basenie

Warszawiacy uczcili w czwartek pamięć papieża Jana Pawła II w 10. rocznicę jego śmierci. W modlitewnym czuwaniu na placu Piłsudskiego wzięło udział ponad 1000 osób. – Przywołujmy umysłem, sercem i naszymi czynami całe życie Jana Pawła II – apelował do wiernych kard. Kazimierz Nycz. Polskiego papieża wspominano też w innych miejscach kraju. Na Górnym Śląsku zorganizowano nawet... pływacką sztafetę.

„Wiadomo było, że to ostatnie dni, a może i godziny Ojca Św. Jana Pawła II”

– Plac Świętego Piotra, 1 kwietnia około godziny 22.30, był już wypełniony ludźmi. Modlili się, inni płakali, niektórzy byli pogrążeni w skupieniu,...

zobacz więcej

Tradycyjnie podczas uroczystości w stolicy, o godz. 21.37 – czyli w godzinie śmierci papieża – został odegrany utwór „Cisza”. Metropolita warszawski, kard. Nycz pobłogosławił zgromadzonych.

Chwila nadziei

Hierarcha podziękował zebranym za przybycie w to miejsce, w którym przed dziesięciu laty wierni żegnali papieża odchodzącego „do domu ojca”. – Była to chwila nadziei, że Jan Paweł II szybko zostanie wyniesiony na ołtarze i ogłoszony świętym – mówił.

Kardynał Nycz zwrócił uwagę, że ci którzy pamiętają polskiego papieża, wspominają go w dniu śmierci, ale z czasem następne pokolenia pewnie będą modlić się przede wszystkim w październiku. – Dziękuję, że my trwamy także przy tej dacie (2 kwietnia), choć ona wraz z naszym zapominaniem będzie się od nas oddalała – zaznaczył.

Metropolita przypomniał, że pl. Piłsudskiego jest miejscem szczególnym, gdyż w tym miejscu papież odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r., podczas której padły słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. Dziś stoi tu krzyż upamiętniający to wydarzenie.

– Przywołujmy umysłem, sercem i naszymi czynami całe życie Jana Pawła II, po to by je poznawać, naśladować i przez jego wstawiennictwo modlić się do naszego pana w niebie – powiedział Nycz.

Specjalne telebimy

Tegoroczne uroczystości upamiętniające śmierci polskiego papieża rozpoczęły się o godz. 20. Na telebimach, tak jak w poprzednich latach, wyświetlane były filmy z udziałem osób, które znały papieża. Utwory wykonywane przez chór przeplatane były fragmentami homilii papieża, mówiącymi o Tajemnicy Wielkiego Tygodnia. Po błogosławieństwie chór i zgromadzeni warszawiacy zaśpiewali ulubioną pieśń Karola Wojtyły „Barkę”.

Uroczystości organizowane były też w innych miastach, m.in. w Krakowie, którego mieszkańcy zebrali się się tego dnia pod „Oknem Papieskim” przy ul. Franciszkańskiej 3.

teraz odtwarzane
Papieska sztafeta pływacka w Krapkowicach

Przywołujmy umysłem, sercem i naszymi czynami całe życie Jana Pawła II

10 lat temu Jan Paweł II powrócił do domu Ojca

– Uzmysłowiłem sobie, że żaden nowy list nie przyjdzie, żaden dowcip, żart nie zostanie już przez Jana Pawła II opowiedziany – powiedział...

zobacz więcej

Modlitewne czuwanie miało też miejsce m.in. w Lednicy. Młodzi ludzie zebrali się na tamtejszych polach, które kiedyś z pokładu helikoptera poświęcił Jan Paweł II.

Na basenie

Najbardziej oryginalny sposób uczczenia rocznicy śmierci Ojca Świętego wybrano jednak w Krapkowicach na Górnym Śląsku. Punktualnie o godz. 21.37 na tamtejszej pływalni ruszyła pływacka sztafeta. Uczestnicy pływali przez całą noc, a celem było pokonanie 9665 długości basenu, czyli tyle, ile dni trwał pontyfikat papieża z Polski.

źródło:
Zobacz więcej